9 saatten fazla uyumak zararlı mı felç riskini arttırıyor!

Çinde yapılan araştırmanın başında, geçmişte felç ya da başka büyük sıhhat problemleri yaşamamış şahıslardan geceleri en az 9 saat uyuyanlarda felç geçirme mümkünlüğünün, 8 saatten az uyuyanlara kıyasla yüzde 23 yükseldiği gözlendi. Sonuçları “Neurology” mecmuasında yayımlanan araştırma çerçevesinde Çin’de yaşları ortalama 62 olan 31 bin 750 kişi incelendi.

Gün içinde 90 dakikadan fazla uyumak tehlikeli

Gün içinde tertipli olarak 90 dakikadan fazla kestiren şahıslarda de en fazla bir saat kestirenler yahut gün içinde uyumayanlar ile kıyaslandığında felç geçirme riskinin yüzde 25 arttığı görüldü. Araştırma ayrıyeten geceleri uzun saatler uyuyan, gün içinde de uzun mühlet kestirenlerin felç geçirme mümkünlüğünün yüzde 85 yükseldiğini ortaya koydu. Çalışma sırasında iştirakçilerin 6 yıl boyunca takip edildiği ve süreç içinde 1557’sinin felç geçirdiği belirtildi.

Daha fazla araştırma yapılması şart

Huacong Üniversitesi’nde misyonlu bilim insanı Şiaomin Cang, gün içinde kestirme ve geceleri daha uzun saatler uyumanın, artan felç riskiyle bağı konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğine işaret etti. Cang, geçmiş çalışmaların, uzun mühlet kestiren yahut uyuyanların kolesterol düzeylerinde istenmeyen değişiklere rastlandığını ve bel etraflarının genişlediğini ortaya koyduğunu hatırlattı.

Başa dön tuşu