Açıkta satılan ürünler sağlığı tehdit ediyor işte nedeni!

Yaz aylarında en çok tercih ettiğimiz yiyeceklerden biri de hiç kuşkusuz tavuk dönerdir. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte açıkta satılan besinlerin insan sıhhati için tam bir tehdit oluşturduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlar uyarıyor! Açıkta satılan eserler sıhhati tehdit ediyor! Pekala neden? Bu sorunun yanıtını Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi Lideri Şehmus Alparslan’dan öğrendik. 

Açıkta besin satışı 4 mevsimde de risk taşıyan bir durumdur. Lakin yaz aylarında bu risk artar. Et ve süt eserleri yaz aylarında daha çok bozulan besinlerdir. Bilhassa tavuk üretim kaidelerine da bağlı olarak çabuk bozulan bir besin kaynağıdır. Bu tıp bozulmaların en büyük etkeni nem ve sıcaklıktır. Zira yaz aylarında mikroorganizmaların üremesi için gerekli yüksek sıcaklıklar bilhassa bu bölgede tesirini göstermektedir.

BOZULMA RİSKİ ARTIYOR 

Gıdaları düşük sıcaklıkta bekleterek bozulmasını engelleyip ömrünü uzatmak mümkün. Açıkta satılan besin havadaki sıcaklık ve nemden direkt etkilendiyor, mikroplarla direk temas halinde oluyor. Tavuk döner tüketimi mevsim fark etmeden her periyot çok ağır. Tavuk döner satışı birçok yerde dışarıdaki kirli havayla temas halinde satılıyor. Bunun üzerine bir de sıcaklık eklenince beyaz etteki bozulma kaçınılmaz oluyor. Bundan ötürü satılan besinin hazırlanışı kadar sunumu ve satıldığı ortam çok değerlidir. Vatandaşlarımıza bilhassa yaz aylarında açıkta besin tüketmemesi konusunda davette bulunuyoruz.

Başa dön tuşu