Ağız kuruluğu neden olur şeker hastalığı sebebi olabilir!

Birçoğumuzun başına gelen ağız kuruluğu, kolay bir sorun olarak görülüp geçiştirilen bir sorun olsa da. Ağız kuruluğunun arkasında yatan pek çok sebep olabilir. Şeker hastalığı da bu sebeplerden biri. Bu nedenler ortasında sizin için geçerli olabileceğinden şüphelendiğiniz bir husus var ise çabucak bir uzmana görünmeniz sizin için güzel olacaktır. İşte ağız kuruluğunun nedenleri!

Şeker hastalığı

Ağız kuruluğu diyabet hastalarının sık sık karşılaştığı bir sıkıntıdır. Şeker hastası olmadığınız halde ağız kuruluğu yaşıyorsanız şeker hastalığınız hudutta olabilir. Bu türlü bir durumda doktora görünmenizde yarar var.

Karaciğer hastalığıyla ilişkili

Ağız kuruluğu ve karaciğer münasebetinde bir öbür faktör alkolik karaciğer hastalığıdır. Uzun müddetle çok alkol kullanımı karaciğer hasarına sebep olarak bu hastalığı doğurur. Birinci belirtileri ortasında çoklukla ağız kuruluğu, karında ağrı yahut hassaslık, kilo kaybı, yorgunluk mevcuttur. Alkol çoklukla ağız kuruluğu belirtisini kötüleştirir. Siroz başlamadıysa içmeyi bırakmak çoklukla karaciğerin kendini güzelleştirmesini sağlar.

Yanlış nefes alıp vermek

Çeşitli nedenlerden ötürü burundan nefes alıp veremiyor ağız yolunu kullanıyorsanız bilhassa geceleri epeyce ağır bir formda ağız kuruluğuna neden olur

Sigara kullanımı

Sigara kullanan şahıslardan sık sık ağız kuruluğu yaşadıkları ile ilgili şikâyetler duyabilirsiniz. Çok sigara tüketimi ağız kuruluğunun nedenlerinden olabilir.

Birtakım hastalıklar

Alzheimer, diyabet, anemi üzere hastalıklar ağız kuruluğunun oluşmasının gerisinde yatan hastalıklardan olabilir. Bu sebeple ağız kuruluğu ciddiye alınıp kesinlikle hekim muayenesi sorunun giderilmesi için kaidedir.

İlaçlar

Tıp lisanında ‘kserostomi‘ olarak isimlendirilen ağız kuruluğu, tükürük salgısının ağızda yeteri kadar olmaması durumudur. Kemoterapi ilaçları, yüze yahut boyna alınan ışın tedavisi de ağız kuruluğuna yol açabilir.

Stres

Sinir sistemiyle direkt alakalı olan tükürük üretimi, korku panik üzere durumlarda ortadan yok olur. Bu da ağız kuruluğuna yol açar. 

Susuzluk

Vücudun gereksinimi olan su ölçüsü karşılanmadığında ağız kuruluğuna neden olur.

Ameliyat

Eğer ameliyattan yeni çıkmışsanız bir mühlet ağız kuruluğu yaşayabilmeniz mümkün.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu