Ağlamanın cilt üzerindeki olumlu tesirleri

Ağlamak göz sıhhati için çok kıymetlidir. Acı ve hisleri söz etmenize ve işlemenize yardımcı olan doğal bir biyolojik süreçtir. Ve ne kadar sık gözyaşı dökerseniz dökün, ağlamanın cildiniz için de yeterli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. 

Cilt üzerindeki etkileri

Çoğu insan için ağlamak kaçınılmazdır. Ve bir kutu mendil (veya gömleğinizin kolu) gözyaşlarının bir kısmını silmeye yardımcı olsa da, uygun bir ağlama nöbetinden sonra yüzün hafif tahriş olması olasıdır. dermatolog’lara nazaran, nazaran bu hafif tahrişin bir nedeni, gözyaşlarımızın pH’ının cildimizden daha yüksek olmasıdır. “Gözyaşları tipik olarak 7’ye yakındır ve cilt 5.5 yahut 6’ya daha yakındır” Bu nedenle, gözyaşlarına kısa vadeli maruz kalma ziyanlı olmasa da, uzun müddetli maruz kalma pH farkı nedeniyle cilt neminde değişikliklere yahut hafif tahrişe neden olabilir.

pH nedir: “pH”, “potansiyel hidrojen” manasına gelir. Bir husustaki asitlik ve alkalilik (baz) düzeyini tabir eder . 0’dan 14’e, en asidikten en baziğe kadar bir ölçekte ölçülür. Hem içme suyu hem de insan kanı ekseriyetle nötr bir pH olan 7 civarındadır. 

Ancak kıymetli olan yalnızca pH değildir. Ağlama sırasında ve sonrasında yaptıklarınız bir fark yaratabilir. Gözlerinizi ovmak yahut yüzünüzü silmek için belli dokuları kullanmak cildinizi etkileyebilir ve iltihaba neden olabilir, cildi yoğunlaştırabilir ve hatta kimi durumlarda akneyi tahriş edebilir. Gözyaşlarının üretimi ve dökülmesi tüm yüzünüzü tesirler. Ağlarken, gözler, yüz ve burun etrafındaki kan damarları genişleyerek artan kan akışıyla şişmeye, şişkinliğe ve kızarıklığa neden olur. 

Kan damarlarını daraltmaya ve ağladıktan sonra semptomları azaltmaya yardımcı olmak için yüzünüzü soğuk suyla yıkamanızı yahut göz kapaklarına soğuk kompres uygulamanızı yeterli gelir. Ağlamak elektrolit kaybı nedeniyle cildi kuruttuğundan, su içmenizi ve nemlendirici sürmeniz gerekir. Cildi nemlendirmek ve tahrişi azaltmak için hyaluronik asit içeren bir nemlendirici kullanmanızı uygun gelir. 

Gözyaşları nelerden yapılmıştır?

Cildinizin gözyaşlarına nasıl reaksiyon verdiğini daha uygun anlamak için, bunların neyden yapıldığını bilmek kıymetlidir. olarak Ulusal Göz Enstitüsü, gözyaşlarının çoğunlukla su olduğunu, lakin gerçekte üç katmanı olduğunu açıklar. 

– Mukoza

– Sulu

– Yağlı

Dıştaki yağlı katman gözyaşının çok çabuk kurumasını engellerken, içteki mukus katmanı ise gözyaşı sinemasının gözlerinize yapışmasını sağlar. Gözyaşı sineması, gözlerimizi her vakit korneanın etrafını kaplayan ince bir gözyaşı katmanıdır (göz küresinin şeffaf dış tabakası). Orta sulu katman en kalın olanıdır, gözleri ıslak fiyat ve dokularını besler. Gözyaşları ayrıyeten tuzlu tatlarını açıklayan elektrolitlerle doludur. Elektrolitler, elektrik yükü olan ve birçok beden işlevi için gerekli olan temel minerallerdir. Kanda, terde ve idrarda bulunur. 

Ağlamanın faydaları

İyi bir ağlamanın nitekim kusursuz hissettirdiği bir gerçeği vardır. Birinci başta, gözyaşlarının akması durduktan sonra kendinizi yorgun hissedebilirsiniz, lakin ağlamanın uzun vadeli olması fizikî ve zihinsel sıhhat faydaları olduğuna inanılmaktadır. Bunlar şunları içerir:

– Gerilim giderme

– Ruh halinizi yükseltmek

– Bedeni detoksifiye etmek

– Endorfin salmak (iyi hissettiren hormonlar)

Ağlamak, bedenin acı ve hislerle baş etmenin doğal yoludur. Fakat herkesin ağlama durumları farklıdır ve araştırmalar hala devam etmektedir.

Akıl sıhhatiyle ilgili olarak, ağlamadaki artış, şu anda daha fazla dayanağa gereksiniminiz olduğunun bir işareti olabilir. Aşağıdaki şartlardan birini yahut birkaçını yaşıyorsanız, nasıl hissettiğinizi görmek için kendiniz denetim edin:

– Depresyon

– Endişe

– Kronik ağrı

– Kuru göz sendromu

– Denetimsiz ağlamaya ve kahkahalara neden olabilen psödobulbar tesiri (PBA)

– Akuajenik ürtiker , suya karşı az görülen bir alerjik reaksiyon

– İlaçlar yahut enfeksiyon nedeniyle tıbbi olarak indüklenen ağlayamama…

Özellikle sorun kronikse yahut kötüleşiyorsa yardım istemekten çekinmeyin. 

Göz etrafı için cilt bakımı

Göz etrafındaki cilt çok incedir ve çoklukla istenmeyen koyu halkalara ve şişkinliğe eğilimlidir . Birçok insan koyu halkaların onları daha yaşlı yahut daima yorgun gösterdiğinden endişelenir. Birkaç mesken ilaçları ve reçetesiz satılan eserler, bu cins iltihaplanmaları gidermeye yardımcı olabilir. İşte gözlerinize cilde bakım yapmak için tabip tarafından önerilen birkaç ipucu ve püf noktası.

Buzdolabı: Göz etrafındaki cildi tedavi etmenin çok kolay ve ucuz yollarının buzdolabınızda bulunabilİr. “Bir dilim patates ve bir salatalık şişliği hafifletmeye ve göz altındaki koyu halkaları azaltmaya yardımcı olabilir”. 

Yapılışı: 5 dakika boyunca göz etrafınıza salatalık dilimleri uygulayarak başlayın. Akabinde, 5 dakika boyunca patates dilimleri ile değiştirin. İki yahut üç defa tekrarlayın.

Not: Salatalık, tahrişi azaltan güçlü antioksidanlar içerir ve patatesler, cildi aydınlatmaya yardımcı olan katekolaz ismi verilen bir enzim içerir.

Lekelenme: Başka bir ipucunun da ovalamak yerine göz altlarını lekelemeye neden olur. Leke giderme, cildinizi bir eser yahut silme ile nazikçe, tekrar tekrar silmek manasına gelir. “Bu, bölgedeki sürtünmeyi ve iltihabı azaltır”. Ayrıyeten yüzünüz için kremleri daha soğukta hatta buzdolabında tutmanızda yarar vardır, bu da şişkinliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Uyku ve gerilim: Yeterli uyku almak ve gerilimi yönetmek, gözlerinizin altındaki cildin bakımı kelam konusu olduğunda çok değerlidir. Uygun dinlenme yahut gerilimsiz hayat olaylarının olmaması, göz etrafında fizikî değişikliklere yol açarak daha yorgun görünmemize neden olabilir. 

Göz kremi: “Günde iki kere kullanılan uygun bir göz kremi, cilt dokusunu güzelleştirmenin yanı sıra şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.” Piyasada birçok göz kremi var, bu yüzden sizin için hakikat olanı bulmanın en âlâ yolu dermatoloğunuz yahut bir cilt bakım uzmanınızla konuşmaktır.

Alerjiler: Alerjiler, kaşıntıyı gidermek için gözlerinizi ovuşturmanıza neden olabilir, lakin ovmak göz etrafındaki hassas cildin sarkmasına neden olarak kılcal damarların kırılmasına ve gözlerinizin etrafındaki cildi koyulaştırmasına neden olur. Alternatif olarak, kılcal damarları daraltan kafein içeren göz kremlerini deneyebilirsizin. 

Not 

Ağlamak hayatın bir modülüdür. Kimi beşerler için sistemli olarak olur, kimileri ise yalnızca ortada bir ağlayabilir. Gözyaşlarınızın ne sıklıkla akmasına müsaade verirseniz verin, ağlama sırasında (ve sonrasında) gözlerinizin altındaki ve etrafındaki cilde ihtimam göstermeniz, cildinizin reaksiyon vermesinde bir fark yaratabilir. 

– Mümkün olduğunda, gözlerinizi ovmaktan kaçının. Bu, şişkinliği ve renk bozulmasını artırabilir ve sahip olabileceğiniz sivilceleri şiddetlendirebilir. 

– Ayrıyeten, tahrişe yahut enfeksiyona yol açabilecek kir ve bakterilerin gözünüze kaçması riskini de taşırsınız. Bunun yerine, soğuk bir kompres uygulayın yahut gözyaşlarınız gittikten sonra yüzünüzü soğuk suyla nazikçe yıkayın. 

– Elektrolitleri yenilemek için bunu bir nemlendirici kullanın. 

Başa dön tuşu