Anadolu Efes’in EuroLeague Maçında Gerçekleşen Kan Kanseri Mücadele Dansı Büyük Alkış Topladı!

Anadolu Efes’in Khimki Moskova ile oynadığı EuroLeague maçının devre ortasında kök hücre bağışlarında farkındalık yaratmak emeliyle kan kanseriyle uğraş dansı gerçekleşti. Lösemi Lenfoma Miyelom Derneği’nin (LLMBİR) 2019 yılında başlattığı “Lösemi ise bir devası var” farkındalık projesi kapsamında gerçekleştirilen dans, binlerce basketbolseverden büyük alkış topladı.

Proje destekçisi ve sanatçı Hasan Yalnızoğlu önderliğinde, Def Dance Academy Salim Sınar koreograflığında hazırlanan, dans gösterisi öncesinde yayınlanan farkındalık sinemasında; Buğra Gülsoy, Kaan Urgancıoğlu, Leyla Lydia Tuğutlu, Cansu Tosun ve Pınar Deniz, ‘Lösemi ise Bir Devası Var’ dedi. Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliği Derneği (LLMBİR) Lideri Prof. Dr. Muhit Özcan ise şahsa özel bağış yapmaktansa ulusal bağışçı olmanın bilhassa değerini vurguladı. Sevdiğimiz birisinin hastalanmasını beklemeden, kim olduğu değerli olmaksızın bir hayatı kurtarmak için bugün ulusal bağışçı olmak gerektiğinin altını çizen Özcan, “Bugün bir deva olabilirsiniz, unutmayın yarın biçare olabilirsiniz. Bir harf düşer ve siz masanın öbür tarafına geçebilirsiniz.” diye konuştu.

Ünlü oyunculardan “Lösemi ise bir devası var” mesajı!

EuroLeague’in 17’inci haftasında Anadolu Efes ile Khimki Moskova ortasında gerçekleşen maçın devre ortasında kök hücre bağışlarında farkındalık yaratmak maksadıyla kan kanseri ile uğraş dansı gerçekleşti. Dans öncesi yayınlanan farkındalık sinemasında sanatkarlar; Buğra Gülsoy, Kaan Urgancıoğlu, Leyla Lydia Tuğutlu, Cansu Tosun ve Pınar Deniz açıklamalarıyla ‘Lösemi ise Bir Devası Var’ dedi. Bu şov seyirciler tarafından büyük bir dayanak ve coşkuyla karşılanırken, Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliği Derneği (LLMBİR) Lideri Prof. Dr. Muhit Özcan, lösemi hastalığının Türk halkının başında devası olmayan bir hastalık olarak yerleştiğine fakat son 50 yılda her alanda yaşanan gelişmelerle bu ismi ürkütücü hastalıkta da aydınlık günlerin yaşanabileceğinin altını çizdi.
 

Bu hastalıkta iki ana alanda ilerlemeler olduğunu belirten Prof. Dr. Muhit Özcan, “Bir tanesi çok tesirli başarılı ilaçlar üretildi. İkincisi ise kök hücre nakli 60 yıl evvel bu hastalığı bitiren bir deva olarak hayatımıza girdi. Bu nedenle lösemi artık şifası olan bir hastalık. Bizim bu bilgiyi yaymamız lazım.” dedi. Özcan, “Son 10 yılda kanser tedavisinde Amerika ve Avrupa’da onlarca yeni ilaca onay verildi. Bundan 20 yıl evvel raflarda olmayan pek çok lösemi ilacı artık raflarda. Lakin raflara beşerden elde edilip şifa sağlayacak ögeleri koyamıyoruz. Organ nakli gereken hastalara karaciğer, böbrek ekleyemiyoruz. Bir de löseminin çarelerinden biri olan kök hücreyi.” açıklamasında bulundu.

Her lösemide kesinlikle kök hücre tedavisi gerekmediğine dikkat çeken Muhit Özcan, “Pek çok lösemi kök hücre yapılmaksızın tedavi edilebilir. Lakin kimi lösemilerin de tek tedavisi kök hücre naklidir. diye konuştu. Kök hücre nakli için dünyada bir sistem olduğunu bilhassa vurgulayan LLMBİR Derneği Lideri Prof Dr. Özcan, “Dünya Kök Hücre Bankası’yla birlikte dünyadaki bütün kök hücre bankaları internet üzerinden birbirleriyle temaslı hareket ediyor. Dünyada kayıtlı bir verici birebir vakitte bizim Rizeli, Adıyamanlı, Edirneli bir hastamız için de verici adayı manasına geliyor. Şu anda dünyada 37 milyon kayıtlı istekli verici adayı var. Ve bu sayı arttıkça verici bulma mümkünlüğü daha çok artacak.” açıklamasında bulundu.

Kök hücre verenlerin riskleri çabucak hemen sıfır

Kök hücre nakli için verici olmanın böbrek ya da karaciğer nakli için verici olmaktan çok daha farklı olduğunun altını çizen Muhit Özcan şöyle devam etti: “Orada çoklukla canlı verici talihi son derece az. Meğer kemik iliği vericiliğinde bir kişi birden fazla sefer verici olabilir. Verdiklerinde ise bedenlerinden hiçbir şey eksilmemektedir. Ülkemizde de ulusal doku bankamız 4 yaşında ve orada da kayıtlı verici sayısı süratle artmakta. Biz bundan çok mutluyuz. Kök hücre verenlerin riskleri çabucak hemen sıfır. Bu alanda yanlış bilgi ve berbat bilgilendirmeler de kelam konusu. Bunlarla çaba etmeli ve löseminin bir dermanı olduğunu, bu dermanlardan birinin sokakta yürüyen, bir kahvehanede çayını yudumlayan rastgele bir vatandaşımız olduğunu vurgulamalıyız. Aslında yolda yürürken ve hiçbir şey yapmazken çok değerli bir umudun şahsen kendisi olabilirsiniz. Bu nedenle löseminin bir dermanı var diyoruz.”

İlik naklinde vaktinde hareket etmenin son derece değerli olduğunu vurgulayan Özcan, “Kök hücre yani ilik nakli ne erken ne geç yapılmalıdır. Bunun bir vakti vardır tıpkı hasat vakti üzere. İlik nakli de her hasta için tam vaktinde yapılmalıdır. Bazen bu günlerle sonludur. Tek yapmanız gereken; verici olmak için bir tüp kan vererek doku bilgilerinizin sisteme girilmesi. Tıpkı kan şekeri analizi üzere doku gruplarınız için kan vereceksiniz. Tahminen sizinle dokuları eşlşeen bir hasta ömür uzunluğu çıkmayacak. Çıktığında da bileceksiniz ki bir hayatı kurtarma yolunda atılabilecek en güçlü adımlardan birini hiçbir şey yapmadan atmış olacaksınız. Vericiler bir enjeksiyon ve damardan kan alma dışında kıymetli bir sorun yaşamazlar. Münasebetiyle vericilerin verici olmaktan ötürü özel bir riskleri yoktur.” dedi.

Bugün bir deva, yarın biçare olabilirsiniz!

Kişiye özel kampanyalara başka bir parantez açan Prof. Dr. Muhit Özcan kelamlarını şöyle tamamladı: “Çok güzel niyetli görünen, çok duygusal bir yaklaşım ile elbette ki o anda bir insanı kurtarma duygusu öne çıkıyor. Medyada gördüğümüz ve dramatik bir halde hikayesini okuduğumuz bir insanın hayatını kurtarmak için değil de esasen şu anda hasta olan birisinin annesi, birisinin kardeşi, birisinin yavrusu, birisinin eşi olan bir hastayı kurtarmaktan kelam ediyoruz. Bugün bir deva olabilirsiniz, unutmayın yarın biçare olabilirsiniz. Bir harf düşer ve siz masanın öbür tarafına geçebilirsiniz. Bu nedenle sevdiğimiz birisinin hastalanmasını beklemeden, kim olduğu kıymetli olmaksızın bir hayatı kurtarmak için bugün bağışçı olmak gerekir.

Kişiye özel kampanyalar şöyle bir risk taşımaktadır; bugün çok sevdiğiniz birisi ismine verici olmak için gittiğinizde kan veriyorsunuz ve sisteme giriyor. İki yıl sonra bir gün kapınız çalıyor ve şu durumu yaşıyorsunuz; ‘Bir hasta var şurada, sizin dokularınız uyuştu. Verici olur musunuz? Hayır ben verici olamam.’ Ben iki sene evvel şu kişi için yapılan kampanyada o bireye verici olmak istemiştim. Öbür birisi için verici olmak istemiyorum.’ Bakar mısınız facianın büyüklüğüne? Vakit gitti, kaynak gitti. Asıl en kıymetlisi bir umut gitti, gerisinden tahminen de bir hayat gidecek. Bu nedenle şahsa özel kampanyalar birinci olarak bu açıklamayla sakıncalı. Öbür ne sakıncası var? Bir kampanya yaptığınızda toplanan kanların, doku kümelerinin çalışılması taban birkaç ay alacaktır. Ve bir hastaya ilik nakli tam vaktinde yapılmalıdır. Vakti çok değerlidir. Ülkemizde ulusal kök hücre bankamız için toplanan kanlar var ve bunlar aşikâr bir tempoyla çalışılıyor. Yeni gelen kanlarda bu listenin ardına eklenecektir. O halde şahsa özel kampanyalarla değil, şu anda dünyadaki 37 milyon gönüllüden oluşan denize akan bir Türkiye ırmağı olmak üzere ulusal, bankamıza bağışçı olmak maksadıyla Kızılay’a gidip bağışçı olmak istiyorum diyoruz ve bir tüp kan veriyoruz.” dedi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu