Aşırı kahve tüketiminin zararları neler yorgunluk hissi veriyor!

Kahve birçoğumuz için vazgeçilmez bir içecek. O denli ki sabah kahve içmeden uyanamadığını hissedenler dahi var. Kültürümüzün de modülü olan bu içeceğin metabolizmayı arttırma üzere yararları olsa da fazla tüketildiği takdirde bedende problemlere yol açabiliyor. İşte çok kahve tükettiğinizi gösteren 6 işaret!

Uykusuzluk yaşamaya başladıysanız

Kafein uyanık kalmanızı sağlar fakat tıpkı vakitte uykunuzu etkileyebilir. Araştırmacılar, yüksek bir kahve alımının uykuya dalmanız için gereken süreyi artırabileceğini göstermiştir.

Kahve içtikten sonraki gün yorgun hissediyorsanız

Kafein içeriği nedeniyle hudut sisteminizi uyarır ve fizikî performansı artmaya yardımcıdır. Lakin bunun berbat yanı da vardır. Kahvede bulunan kimyasal bir element olan adenosin evvel artar, sonra düşer. Birtakım araştırmalara nazaran çok fazla kahve tüketiminden sonra kendinizi yorgun hissedebilir ve uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz.

Midenizle ilgili sorununuz varsa

Kahvenin bedene müshil tesiri vardır ve kolondaki aktiviteyi hızlandıran bir hormon salgılar. Çok fazla kahve içmek dışkıya ve hatta ishale neden olabilir. Ayrıyeten reflünün oluşmasına öncülük eder. Midenizle ilgili bir sorununuz varsa kesinlikle kahve tüketimini azaltın.

Artan korku durumu

Kafein, sizi yorgun yapan adenosini engelleyerek uyanıklığı artırır. Fakat her gün fazla ölçüde içiyorsanız telaş ve sinirliliğe yol açabilir. Kahve, davranışınızı etkileyebilecek adrenalin salınımı için bir tetikleyicidir. Çok gergin olduğunuzu fark ederseniz, kafein tüketiminizi denetim etmeye çalışın.

Çarpıntınız varsa 

Çarpıntı durumu herkeste görünmez ancak tekrar de epey yaygındır. Fazla kahve tüketimi nabzınızı artırabilir. Bilhassa kalp ve kan basıncıyla ilgili sorunu olan şahıslara kahve içmek önerilmez.

Metabolizmanız hızlanır ve bağımlı hale gelirseniz 

Kafein, yağ yakıcı bir destektir. Çalışmalar metabolizmanızı yüzde 3-11 oranında artırdığını göstermiştir. Fakat dikkatli olmak kıymetlidir zira birtakım insanlarda bu tesir bilakis bağımlılık yaratabilir. Bu da bedeninizin su muhtaçlığı yerine kahve tüketmenize sebep olur.

Başa dön tuşu