Ayak mantarına ne iyi gelir lavanta yağını deneyin!

Ayak mantarı birçok kişinin muzdarip olduğu ömür kalitesini epey düşüren bir rahatsızlık. Ayak mantarından doktorunuzun verdiği ilaçların yanında doğal formüllerle de kurtulabilirsiniz. Ayak mantarının nedenleri ve mantarı geçirecek doğal metotları derledik. İşte ayak mantarını giderecek doğal yöntemler!

Ayak mantarının nedenleri

Ayağınızın çok terlemesi
Uzun vadeli ve sıkı ayakkabılar giymek
Islak tabana ayak basmak
Halka açık spor merkezlerini kullanmak
Kalabalık havuz kullanımı
Banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak ortalarını uygunca kurulamamak
Ortak pedikür setiyle pedikür yaptırmak

Ayak mantarı bulaşıcı mıdır?

Ayak mantarı süratli bir halde bir ayaktan öteki ayağa ya da şahıstan bireye çok kısa müddette bulaşır. Süratli bulaşması aile bireyleri ortasında görülme mümkünlüğünü arttırır. Bilhassa hoşluk salonu, spor salonu, plaj, havuz, cami, yatılı okul üzere ortak alanların paylaşıldığı yerlerde görülür. Ayrıyeten ortak kullanılan ayakkabı, çorap, terlik, havlu üzere eserler de ayak mantarının çarçabuk bulaşmasını sağlar. Bu sebeple sıhhat açısından ayak mantarı enfeksiyonuna yakalanmamak için diğerine ilişkin ferdî eşyaları kullanmamakta yarar var.

Ayakta mantarını önlemek için ne yapılabilir?

Ayaklarınızı her gün yıkayın
Çoraplarınızı her gün değiştirin
Pamuklu ve teri emen çoraplar giymeye ihtimam gösterin
Ortak kullanılan ıslak tabanlara çıplak ayakla basmayın
Aile bireylerinizle ortak terlik ve havlu üzere şahsî eşya kullanmayın
Ayaklarınızı banyo yaştıktan sonra havlu yahut saç kurutma makinesiyle yeterlice kurutun
Uzun müddetli ve sıkı ayakkabılar giymeyin
Kendinize ilişkin pedikür seti kullanın

Elma sirkesi

Elma sirkesi asidik içeriği bakterileri öldürür. Bir kabın içerisine biraz su ve 1 fincan elma sirkesi ekleyip karıştırın ayaklarınızı bu suyun içerisinde bir müddet bekletin.
Ayrıca elma sirkesini bir pamuğa döküp mantarlı bölgeye direk uygulayabilirsiniz. 1 saat kadar bekletip olağan su ile durulayın.

Pirinç unu ve elma sirkesi

Pirinç unu anti fungal özelliklere sahip olduğu için ayak mantarı tedavisinde tesirli sonuçlar alınmasını sağlar. Biraz pirinç unu ile elma sirkesi hamur kıvamına gelinceye dek karıştırın daha sonra tırnaklara uygulayın ve bir müddet beklettikten sonra durulayın. 2 hafta boyunca nizamlı uygulayın.

Karbonat

Ayak mantarı için tesirli özelliklere sahip karbonat içerdiği enzimler ile cilt yapısını besler ve yumuşatır. Yarım fincan suyun içerisine biraz karbonat ekleyip karıştırın. Mantarlı alana uygulayıp 10 dakika bekletin daha sonra ılık su ile durulayın. Her gün sistemli olarak yapmalısınız.

Kekik yağı ve zeytinyağı

Ağrı giderici, anti bakteriyel, anti viral, antiseptik, anti fungal ve anti paraziter özelliklere sahip olan kekik yağını ayak mantarı tedavisinde uygulayabilirsiniz.
Birkaç damla kekik yağı ile biraz zeytinyağı karıştırın. Karışımı etkilenen alanlara uygulayın ve 1 saat bekletildikten sonra alan su ile durulayın.

Ağız gargarası ve beyaz sirke

Ağız gargarası anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Beyaz sirke ve ağız gargarasını karıştırın elde edilen karışımı pamuk yardımıyla parmaklarınıza uygulayın yarım saat kadar bekletip ılık suyla durulayın. Tesirli bir sonuç almak için haftada 2 sefer yapabilirsiniz.

Sarımsak ve zeytinyağı

Sarımsak antibiyotik özelliğinin yanı sıra anti bakteriyel özellikte içerir. Zeytinyağı içerisinde doğranmış sarımsak ekleyip kaynatın. Kaynayan karışımı süzün ve soğuması bekleyin. Soğuyan yağı pamuk yardımıyla mantarlı alana uygulayın bir müddet sonra durulayın. Her gün tertipli olarak yapın.

Limon ve zeytinyağı

Limon suyu ve zeytinyağı karışımı ayak mantarı için farklı bir tahlil yoludur. Eşit ölçüde limon suyu ile zeytinyağı karıştırın ve elde edilen karışımı tırnaklara pamuk yardımı ile uygulayın. Karışımı tırnaklarda bir müddet beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Lavanta yağı ve çay ağacı yağı

Antiseptik özellikler içeren lavanta yağı mantar tedavisinde kullanılabilir, mantarın yayılmasını pürüzler ve tesirlerini azaltır.

5 damla lavanta yağı ve 5 damla çay ağacı yağını karıştırıp bir pamuk yardımıyla tırnaklarınıza uygulayın yaklaşık 10 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın. Günde 3 sefer yapabilirsiniz.

Portakal yağı ve üzüm çekirdeği yağı

Hassas cilde sahip olanlar için üzüm çekirdeği yağı ile portakal yağı karıştırılarak kullanılabilir. Günde 2 ya da 3 defa uygulayın ve ılık su ile durulayın.

Başa dön tuşu