Ayak mantarına ne iyi gelir limon ve zeytinyağı iyi geliyor!

Hızlıca bir ayaktan öteki bir ayağa geçerek yayılabilen ayak mantarı hayat kalitesini epeyce düşüren bir enfeksiyon. Pek çok insan ayak mantarını geçirebilmek için farklı tedavi usulleri denese de başarılı olamıyor. Elmaelma.com olarak ayak mantarının oluşum nedenlerini, korunmak için neler yapılması gerektiği ve tedavi prosedürlerini derledik. İşte ayak mantarını geçirmenin en kolay yolu!

Ayak mantarı neden olur?

Aşırı terleyen ayaklar
Uzun vadeli ve sıkı ayakkabılar giymek
Islak tabana ayak basmak
Halka açık spor merkezlerini kullanmak
Kalabalık havuz kullanımı
Duştan sonra ayaklarınızı ve parmak ortalarını yeterlice kurulamamak
Ortak pedikür setiyle pedikür yaptırmak

Ayak mantarı bulaşıcı mı?

Ayak mantarı süratli bir biçimde bir ayaktan öteki ayağa ya da bireyden bireye buluşabilen bir meseledir. Süratli bulaşması aile bireyleri ortasında görülme mümkünlüğünü arttırır. Bilhassa hoşluk salonu, spor salonu, plaj, havuz, cami, yatılı okul üzere ortak alanların paylaşıldığı yerlerde görülür. Ayrıyeten ortak kullanılan ayakkabı, çorap, terlik, havlu üzere eserler de ayak mantarının çarçabuk bulaşmasını sağlar.

Ayakta mantarını önlemek için;

– Ayaklarınızı her gün yıkayın
– Çoraplarınızı her gün değiştirin
– Pamuklu ve teri emen çoraplar giymeye itina gösterin
– Ortak kullanılan ıslak tabanlara çıplak ayakla basmayın
– Aile bireylerinizle ortak terlik ve havlu üzere ferdî eşya kullanmayın
– Ayaklarınızı banyo yaştıktan sonra havlu yahut saç kurutma makinesiyle uygunca kurutun
– Uzun müddetli ve sıkı ayakkabılar giymeyin
– Kendinize ilişkin pedikür seti kullanın

Ayak mantarını tedavi eden doğal tahliller;

Limon ve zeytinyağı

Limon suyu ve zeytinyağı karışımı ayak mantarı için tesirli tahlil yollarından biri. Eşit ölçüde limon suyu ile zeytinyağı karıştırın ve elde edilen karışımı tırnaklara pamuk yardımı ile uygulayın. Karışımı tırnaklarda bir müddet beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Karbonat

Ayak mantarı için tesirli özelliklere sahip karbonat içerdiği enzimler ile cilt yapısını besler ve yumuşatır. Yarım fincan suyun içerisine biraz karbonat ekleyip karıştırın. Mantarlı alana uygulayıp 10 dakika bekletin daha sonra ılık su ile durulayın. Her gün sistemli olarak yapmalısınız.

Tuz ve beyaz sirke

Beyaz sirke ve tuz kullanımı tırnakların güzelleşme sürecini hızlandırır. Beyaz sirke ve tuzu karıştırılarak direkt etkilenen bölgeye uygulayın, 5 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Her gün 2 kere yapabilirsiniz.

Portakal yağı ve üzüm çekirdeği yağı

Hassas cilde sahip olanlar için üzüm çekirdeği yağı ile portakal yağı karıştırılarak kullanılabilir. Günde 2 ya da 3 defa uygulayın ve ılık su ile durulayın.

E vitamini yağı

E vitamini yağı cildin onarılma sürecini hızlandırdığı için mantar tedavisi için de kullanılır. E vitaminini mantarlı bölgeye direkt uygulayın ve biraz beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Her gün yapabilirsiniz.

Başa dön tuşu