Ayak şişmesi neden olur lenfödem sebebi olabilir!

Ayak şişmesi, ileri yaşlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Şişme her iki ayakta da olabildiği üzere yalnızca bir tarafta da meydana gelebiliyor. Ayak, bacak veya ayak bileği şişmesi genellikle önemli bir sıhhat riski oluşturmazken tekrar de bir tabibe görünmek bu sorunu yaşayanlar için ehemmiyet taşıyor. Elmaelma.com olarak ayak şişmesi hakkında merak edilenleri biraraya getirdik…

Ayak şişmesi neden olur?

Bacak, ayak bileği ve ayak şişmesi nedenleri birçok tıbbi duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir. Birçok durumda, şişme, aşağıdaki üzere kimi ömür biçimi etmenlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar:

Aşırı kilolu olmak

Aşırı beden kitle indeksine sahip olanlarda kan deveranı azalabilir, bu da ayaklarda, bacaklarda ve ayak bileklerinde sıvının birikmesine neden olabilir.

Çok uzun mühlet oturmak ya da ayakta kalmak

Kaslar uzun mühlet hareketsiz kaldığında, beden sıvılarını kalbe yanlışsız geri pompalayamazlar. Bu üzere durumlarda su ve kanın tutulması bacaklarda şişmeye neden olabilir.

Yaralanma yahut enfeksiyon

Ayağı, bacağı yahut bileği etkileyen bir yaralanma yahut enfeksiyon bu bölgeye giden kan akışında artışa neden olur. Bunun sonucunda şişme oluşur.

Damar yetersizliği

Bu durum damarlar kanı gereğince pompalayamadığında ve kanın bacaklarda birikmesi sonucunda oluşur.

Doğal hormonal değişiklikler

Dalgalanan östrojen ve progesteron düzeyleri bacaklarda sirkülasyonun azalmasına ve bunun sonucunda şişmeye neden olabilir. Hormon düzeylerindeki bu değişiklikler hamilelik sırasında ve adet döngüsünde ortaya çıkabilir.

Bacakta bir kan pıhtısı bulunması

Kan pıhtısı, kanın katılaşması sonucu oluşan bir birikimdir. Bir kan pıhtısı bacağın damarlarında bulunduğunda, kan akışına ziyan vererek şişmeye ve daha birçok tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Lenfödem

Lenf sistemi bedende sıvı taşınmasına yardımcı olan lenf bezleri ve damarlardan oluşur. Lenfatik sistemdeki bir tıkanma tıpkı vakitte lenfödem olarak isimlendirilen dokuların sıvı ile şişmesine neden olur.

Siroz

Bu hastalık sıklıkla çok alkol tüketiminin yahut hepatit B ya da C üzere enfeksiyonların sonucunda karaciğerde tahribat oluşması sonucunda ortaya çıkar. Bu durum yüksek tansiyona ayrıca ayaklarda, bacaklarda ve ayak bileklerinde deveranın zayıf olmasına neden olabilir.

Ayak şişmesi nasıl geçer?

Evde ayak, bacak ve ayak bileği şişmesinin tedavisi için uygulayabileceğiniz bir metotlar şöyle:

Bacakları yükseltme: Uzandığınız vakit bacakların kalbinizin hizasından daha yüksekte olmasına itina gösterin. Bunu yapmak için bacaklarınızın altına bir yastık yerleştirebilirsiniz. 

Hareket etme: Daima olarak faal kalın ve bacakları germeye, hareket ettirmeye odaklanın.

Tuz tüketmeme: Bacaklarınızda birikebilecek sıvı ölçüsünü azaltmak için tuz tüketiminizi azaltın.

Uygun kıyafetler seçme: Uyluklarının etrafına jartiyer yahut öbür tıp kısıtlayıcı giysiler giymekten kaçının.

Kilo denetimi sağlama: Sağlıklı bir beden tartısını koruyun.
Yardımcı materyaller kullanma: Dayanak çorapları yahut kompresyon çorapları kullanın.

Hareketsizlikten kaçınma: Bilhassa saatlerce oturuyorsanız yahut ayakta duruyorsanız saatte en az bir kere ayağa kalkın yahut hareket edi

Başa dön tuşu