Ayva yaprağının faydaları neler öksürüğü kesiyor!

Ayva kışın en sevilen meyvelerinden olmasının yanında yaprakları çay olarak tüketildiğinde grip ve nezle üzere hastalıkların yol açtığı öksürüğü kesiyor. Ayva yaprağının öksürüğü kesmesinin yanında bedene birçok yararı bulunuyor. İşte ayva yaprağının hiç bilmediğiniz faydaları!

Mide rahatsızlıklarını gideriyor, kanserden koruyor

Ayva yaprağı çayı mide rahatsızlıklarına âlâ gelir. Kansere karşı bedenimizi ve hücrelerimizi korur. Ayva içinde bulunan birtakım hususların (özellikle B17 vitamini) olağan hücreleri bozmadan habis kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olduğu belirlenmiştir.

Öksürüğü kesiyor

Kış aylarında tesirini gösteren nezle, grip üzere hastalıkların sebep olduğu öksürüğü kesmede ayva yaprağı birebirdir. 

Kilo vermeye yardımcı

Oldukça yüksek lif oranına sahip ayva kilo vermeye yardımcı bir besindir. Ayrıyeten hür radikallerin cilde verdiği ziyanları gidermeye yardımcı olur.

İshale karşı faydalı

Ayva yaprakları çay olarak içildiğinde ishale karşı yararlıdır. İshal, kabızlık üzere bağırsak rahatsızlıklarına yeterli gelir ve metabolizmayı istikrarlar.

Kalp krizi riskini düşürür

Vücut hücrelerindeki sıvı akışını kolaylaştırır. Kalp krizi ve inme üzere hastalıklara karşı sizi korur.

Kansızlığı gideriyor

Aynı vakitte anemi rahatsızlığı olanlar da ayva yaprağı kullanarak kan oranlarını yükseltebilir.

Regl ağrılarını kesiyor

Ayva yaprağı kürleri, bayanların regl devrinde yaşadıkları ağır ağrıların hafiflemesini sağlar.

Vajinal akıntı problemini çözer

Aç karnına içilen ayva yaprağı çayı, vajinal akıntıyı kesmeye yardımcı bir bitki çayıdır.

Ayva yaprağı çayı nasıl yapılır?

Ayva yaprağı çayı yapacak olanların bilmesi gereken en değerli şey çok kaynatmamaktır. Çok kaynatıldığında yararlı özelliğini yitirmektedir.

4 bardak su

5 adet ayva yaprağı

Önce suyu kaynatın, sonra ayva yapraklarını ek ederek 2-3 dakika birlikte kaynatın. Karışımı 5 dakika bekletip süzün. Tatlandırmak isterseniz şeker yerine çok az bal kullanabilirsiniz. Tıpkı ayva yaprakları 5-6 kere demlenebilir ve her demlenişinde daha fazla özlü bir içecek olur.

Ayva ve yaprağını tüketirken dikkat!

Ayvanın kendisi de, yaprağı da tansiyonun yükselmesine neden olduğundan yüksek tansiyon sorunu yaşayanların ve daima kabızlık şikayeti olanların ayva tüketmemesi tavsiye edilir.

Başa dön tuşu