Babet ayakkabının zararları ayak deformitelerine sebep oluyor!

Ayak sorunları günümüzde çabucak hemen herkesin maruz kaldığı meselelerden biridir. Bilhassa yanlış ayakkabı seçimi ilerleyen vakitlerde hayli can sıkıcı bir hale gelebilmektedir. Özellikle düz tabanlık yani ayağın iç kavisinde olması gereken yüksekliğin azalması üzere sık karşımıza çıkan ayak sorunlarının önüne geçmek için uygun ayakkabı seçimi son derece değer taşımaktadır. Uzmanların çok yüksek topuklu ayakkabı giymememiz konusundaki ihtarlarını artık hepimiz biliyoruz. Pekala babetin ziyanlarını duymuş muydunuz? Evet yanlış duymadınız! Babet üzere düz ayakkabılarda ayak sorunlarına yol açıyor. Pekala babet ayakkabı giymenin ziyanları neler? İşte tüm merak ettilen soruların yanıtlarını Fizyoterapist Gülşah Konakoğlu’dan öğrendik. 

AYAĞA UYGUN OLMAYAN AYAKKABILAR DEFORMİTELERE SEBEP OLUYOR 

Ayakkabı, tıpkı ayak üzere, beden ile taban ortasında bir ilişki vazifesi üstlenir ve bedene duyusal girdi sağlar. Bu girdilerin kalitesi ise ayak ve bacaklardaki kas aktivasyonunu değiştirip bireyin hem kinematiğini hem de iskelet dizilimini etkilemektedir. Uygun olmayan ayakkabı kullanımı ayak biyomekaniğini bozmaktadır ve halluks valgus, pençe parmak, çekiç parmak, düz tabanlık, akut ya da kronik ayak ağrısı üzere farklı ayak sorunlarına yol açmaktadır, bu sorunlar de hem dinamik hem de statik postural stabiliteyi etkilemektedir.

YÜKSEK TOPUK PARMAK DEFORMİTESİ YAPIYOR 

Yaz aylarında çalışma ve uzun yürüyüşlerde rahatlık açısından olumlu olduğu düşünülen babet stili ayakkabıların ya da düşük topuklu olan ayakkabıların tercih edilmesi ayak-ayakkabı ahengi sağlanamadığı takdirde çeşitli ayak deformitelerine sebep olmaktadır.

Ayak-ayakkabı uygunluğunu ayakkabının uzunluğu, yüksekliği ve genişliği üzere faktörler belirler. Örneğin, en uzun parmak ile ayakkabı ucu ortasındaki aranın 10 ila 20 milimetre ortasında olması gerektiği, uygun ayakkabı genişliği için de ayak tarak kemikleri bölgesinde ayakkabı ile ayak ortasında ortalama 7 milimetre genişlik farkı olması gerektiği önerilmektedir. Ayakkabının taşıması gereken bu özellikler ile, ayağın korunması, ayak stabilitesinin sağlanması, tabanla olan sürtünmenin arttırılması ve şoku emme işlevleri amaçlanmaktadır.

GENİŞ BURUNLU AYAKKABILAR TERCİH EDİN!. 

Ayak parmaklarının rahat hareket edebilmesi ve parmakların altında sürtünme olmaması için uygun bir parmak kutusu yüksekliği olan geniş burunlu ayakkabılar tercih edilmeli. Bunun için ayakkabının içinde iken ayak parmaklarınızı hareket ettirip ettiremediğinizi denetim edebilirsiniz. İçinde parmaklarınızı hareket ettiremediğiniz ayakkabıları tercih etmeyin.

Dar ayakkabı giysisi bilhassa halluks valgus denilen baş parmağın dışa yanlışsız deviasyonuna sebep olur. Olağan bir ayağın durumunda, dar burunlu ayakkabıların içinde uzun müddet kalması bağlı olarak olumsuz tarafta kıymetli derecede değişiklikler olmakta ve bu da ayak fizyolojisini etkilemektedir.

Kaynak: Mahmure 

Başa dön tuşu