Bacak ağrısı neden olur damar sertliği sebebi!

Hepimizin vakit zaman yaşadığı bacak ağrıları çeşitli sıhhat problemlerinin habercisi olabilir. Ekseriyetle uzun mühlet hareketsiz kalmaktan ya da ayakta fazla durmaya bağlı olarak hissedilen bacak ağrılarının gerisinde yatan sebeplerden biri de damar sertliği. Pekala bacak ağrısı neden olur? Tedavisi nasıl yapılır? Merak ettiğiniz bu soruların karşılıkları haberimizde…

Bacak ağrısı nedir?

Bacak ağrısı, uzun mühlet hareketsiz kalmaya ya da uzun müddet ayakta kalmaya bağlı olarak da görülebilen, ayak bileği ile bel bölgesi ortasında kalan bölgede hissedilen sızıdır. Bacak bölgesindeki ağrı pek çok farklı sebebe dayanabiliyor. Günlük hayatta, bedenin fazla zorlanmasına sebep olan aktivitelere bağlı olarak sıklıkla karşılaşılan bacak ağrısı, birtakım durumlarda kalp krizi ve inme üzere hayati işlevleri etkileyen önemli bir hastalığın belirtisi olarak da görülebilir.

Bacak ağrısı neden olur?

Pek çok farklı sebepten ötürü ortaya çıkan bacak ağrısı, kas ve kemik sisteminden kaynaklanabileceği üzere, damar ve hudut hastalıkları nedeniyle de görülebilir. Fizikî aktivitelerden sonra fark edilen bacak ağrısından sonra en sık karşılaşılan bacak ağrısı sebeplerinden biri damar problemleridir.

Damar Sertliği

Tansiyon, kolesterol, diyabet, sigara kullanımı ve ileri yaş üzere faktörler, damar tıkanıklığının sebeplerindendir. Fizikî aktivite sırasında tek ya da her iki bacakta artan ağrı ve uyuşma hissi birçok vakit istirahat sırasında azalır. Damarlarda oluşan plaklara bağlı olarak kan sirkülasyonunun yavaşlaması, bacaklarda ağrı hissine sebep olsa da damar sertliği; kalp, beyin ve başka hayati rol oynayan iç organlara giden damarlarda da tıkanmalara yol açar. Damar sertliği, bacak ağrısı yakınmalarının yanı sıra bacakta şişlik, soğukluk hissi, morarma ve açık yara oluşumu üzere şikayetlere yol açabilir.

Bel Fıtığı

Omurilik kanalında daralma ya da bel fıtığı varlığında kitlesel lezyon, hudut üzerine baskı yarattığından bacak ağrısı olarak belirti verir. Omurgalar ortasında yastık misyonu gören disklerin, yırtılma ya da kayması ile birlikte bacağa giden hudut baskılanır. Bacaklarda güçsüzlük, kas spazmı ve bacak ağrısı şikayetleri çoklukla istirahat sırasında ve ağır yük taşırken ortaya çıkar. Omurilik kanalında oluşan daralmaya bağlı olan bacak ağrısı ise yürüyüşte ortaya çıkar. Ağrıyla birlikte karıncalanma ve uyuşma üzere yakınmalara da yol açabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Bacaklarda istemsiz seğirme, daima hareket ettirme isteği üzere belirtilere neden olan huzursuz bacak sendromu, gece saatlerinde başlayan bacak ağrısı şikayeti ile karakterizedir. 

Sinir Sıkışması

İnsan bedeninde en uzun ve geniş hudut olan siyatik sinirinin kalça bölgesinde sıkışmasına bağlı olarak bacak ağrısı görülebilir. Çoklukla dizin üst kısmında oluşan bu ağrının yanı sıra bacakta bulunan sonların çok baskı altında kalmasından ötürü oluşan hudut sıkışması da bacak ağrısına yol açabilir. Karıncalanma, kas çekilmesi, yanma, uyuşma ve ağrı formunda belirtilerle ortaya çıkan hudut sıkışması; obezite, postür bozukluğu, çok idman, travma üzere sebeplerden oluşabilir.

Eklem Sorunları

Diz ekleminde var olan sorunlarda ağrı yürüyüş ve ayakta durma ile artış gösterir. Ağrı çoklukla diz etrafındadır. Kireçlenme, eklemlerde aşınma, kıkırdağın yırtılması sonucu oluşan kilitlenmeden kaynaklanır. Kalça ekleminden kaynaklanan ağrılar ise yürüyüş ile artış gösterir. Ağrı, kasık bölgesi ve femur olarak tanımlanan uyluk kemiklerinde hissedilir. Bel ekleminden kaynaklanan ağrı ise kalça bölgesinde hissedilir.

Diyabet

Diyabet hastalarında bacak ağrısı kendini; uyuşma, yanma ve karıncalanma formunda gösterir. Hudut hasarlanmasına bağlı olarak bacak yüzeyinde yara oluşumu da görülebilir. Fizikî aktivite ile birlikte ağrı şiddetinde artış görülebilir.

Gebelik

Sıklıkla görülen gebelik devri belirtileri ortasında yer alan bacak ağrısı, büyük ölçüde alınan kilolardan kaynaklıdır. Anne adayının bacak kaslarının ne kadar güçlü olduğu ile irtibatlı olan bu durum bilhassa ileri yaş gebeliklerinde daha şiddetli olur. Gebeliğe kilolu başlamak da hamilelikte görülen bacak ağrılarına neden olur. Kilolu başlanan gebeliklerde oluşan diyabet riski de bacaklarda şiddetli ağrı oluşumunu tetikleyen faktörler ortasındadır.

Çocukluk Dönemi

Her iki alt bacakta görülen, 71 saatten kısa süren ve tekrarlayıcı nitelikte olan bacak ağrıları, çocukluk periyodunda görülen büyüme ataklarından kaynaklanır. Fakat bu durumun düzgün gözlenmesi gerekir. Çocukluk devrinde oluşan bacak ağrılarında şişlik, kızarıklık, morluk üzere belirtiler olmaz. Geceleri başlayan bu ağrılara, bilhassa 4 ile 6 yaş aralığındaki çocuklarda sıklıkla rastlanır. Rastgele bir hastalığın işareti olmayan çocukluk devrindeki bacak ağrıları geçicidir.

Bacak ağrısı tedavisi

Kişi bacak ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurduğunda doktor, hastanın detaylı olarak fizik muayenesini yapar. Akabinde gerekli gördüğünde radyolojik tetkik ister. Birtakım durumlarda hudut işlevselliğinin araştırılması ve hudut ölçümü için EMG yapılmasını talep eder. Yapılan tetkik ve kıymetlendirme sonucunda bacak ağrısına neden olan etken saptanır ve uygun tedavi düzenlenir. 

Başa dön tuşu