Bacak bacak üstüne atmak zararlı mı sinir felcine neden oluyor!

Gündelik hayatta sık sık yaptığımız bacak bacak üstüne atma hareketi bacakta istenmeyen meselelere yol açabiliyor. Peroneal hudut felci de bu rahatsızlıklardan biri. Bu sebeple uzun müddet tıpkı durumda bacak bacak üstüne atmamak gerekiyor. İşte bacak bacak üstüne atma alışkanlığının sebep olduğu sorunlar!

Damarlarda iltihaplanmalara yol açıyor

Bacak bacak üzerine atma alışkanlığı, ‘örümcek damar’ oluşma riskini artırıyor. Kelam konusu varisli damarlar olduğunda en tesirli faktör genler olsa da sıklıkla bacak bacak üstüne atmak da sıkışık damarlarda iltihaplanmalara neden olabiliyor. Kan damarlarında, kanın yanlış istikamete hakikat akmasını engelleyen minik valfler bulunur. Bacak bacak üstüne attığınızda, damarlarınızdaki basınç artar ve kan akışı engellenir; sonuç olarak damarlar daralır ve zayıflar. Bu durum, damarlardaki kanın toplanmasına ve damarların şişmesine sebep olabilir. 

Peroneal hudut felcine neden oluyor

Belirli bir durumda saatlerce kalmak, peroneal hudut felci ismindeki bir meseleye sebep olabilir. Bu durum, tıpkı konumda uzun saatler boyunca oturulduğunda da görülebilir. Peroneal hudut felcine sebep olma olaslığı en yüksek durum ise bacak bacak üzerine atmaktır. 

Kan basıncını yükseltiyor

Yapılan bilimsel araştırmalar, bacak bacak üstüne atılarak uzun müddet oturulduğunda, kan basıncının yükseldiğini ortaya koydu. Kan basıncı probleminiz olmasa bile bu durumda oturmaktan kaçınmak, daha sağlıklı bir hayat yaşamanıza ve mümkün dolanım sorunlarını önlemenizde size yardım eder.

Kan basıncını yükseltme sebeplerinden biri, bir dizinizi başkasının üzerine koyduğunuzda bacaklardan göğse kan gitmesi ve hasebiyle kalpten çok ölçüde kan pompalanmasıdır. Bir öbür mümkün açıklama ise şu: bacak kaslarında meydana gelen izometrik idmanın kan akışına direnci artırması ve sonuç olarak kan basıncının yükselmesi. Bu yüzden bacakları bileklerden çaprazlamak, bacak bacak üstüne attığınızdaki etkiyi yaratmıyor. Bu konum, pelvik dengesizliği de yol açabilir. Bacakların uzun mühlet çapraz halde kalması, nihayetinde iç uyluk kaslarını kısaltır, dış uyluk kaslarını ise uzatır. Ve eklemlerin yerlerinden oynama riski ortaya çıkar. 

Duruş bozukluğu ve ağrılar

Günde üç saatten fazla bacak bacak üstüne atarak oturmak, kambur bir duruş, sırt ve ense ağrıları ve kalçalarda rahatsızlık ile sonuçlanabiliyor.
 

Başa dön tuşu