Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu nasıl anlarız sık sık hastalanmak belirtisi!

Vücuttaki immün ya da bağışıklık sistemi hastalıklara yakalanmayı maniler. Zayıf olduğunda ise hastalıklara yakalanmak kolaylaşır. Vücudunuzun size gösterdiği belirtiler bağışıklık sisteminiz hakkında ipuçları veriyor. Bu belirtilerden yola çıkarak bağışıklık sisteminizin zayıf olup olmadığını anlayabilirsiniz. Pekala bağışıklık sistemi nedir? Nasıl güçlendirilir? Bu soruların karşılıkları haberimizde…

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı müdafaa yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Sistem, canlı bedeninde geniş bir çeşitlilikte, virüslerden parazitik solucanlara, bedene giren yahut bedenle temasta bulunan her yabancı hususa kadar tarama yapar ve onları, canlının sağlıklı beden hücrelerinden ve dokularından ayırt eder. Tabiattaki tüm canlılar kendilerinden olmayan doku, hücre ve moleküllere karşı savunma sistemlerine sahiptirler. Hatta bakteriler üzere kolay tek hücreli canlılarda da onları viral enfeksiyonlara karşı koruyan enzim sistemleri bulunur. Yüksek canlılardaysa çok daha karmaşık bir bağışıklık sistemi vardır. 

İşte bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu gösteren işaretler;

– Sık sık karşılaşılan üst teneffüs yolu hastalıkları,

– Kronik hale gelen yorgunluk hissinin artması,

– Hassas cilt ve ciltte görülen mantar enfeksiyonu,

– El ve ayaklarda soğukluk,

– Sağlıklı beslenmeye karşın bedenin muhtaçlığı olan vitamin ve mineralin karşılanamaması,

– Organların işlevlerinin azalması,

– Ağızda uçuk, aft üzere yaralar görülmesidir.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Yeterli ölçüde uyku

Çalışmalar grip aşısını alan ve düzgün dinlenmiş bireylerin hastalığa karşı daha güçlü bir müdafaa geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Kâfi uyku almamak, gerilim hormonunun daha yüksek düzeylere gelmesine yol açabilir. Yetişkinlerin ortalama 7 yahut 9 saat uyuması gerekiyor.

Kronik gerilimi bedeninizden atın

Herkesin hayatında az da olsa gerilim faktörü bulunmaktadır. Gerilim uzun mühlet devam ettiğinde birinci başta grip hastalıklarına daha sonra ise önemli ölümcül hastalıklara karşı savunmanız hale getirir. Bu sebeple gerilimden kurtulabilir, kurtulamıyorsanız da onu azaltma yollarına başvurabilirsiniz.

Günde 30 dk egzersiz

Günlük 30 dakikalık bir yürüyüş üzere nizamlı ve ölçülü bir halde antrenman yapmaya çalışın. Günlük 30 dk’lık antrenmanlar, bağışıklık sisteminizin yükselmesine yardımcı olacaktır. Antrenman yapan bireylerin grip olma mümkünlüğü hayli azdır.

Bol bol gülün

Gülmek en güzel bağışıklık güçlendirici metottur. Bedendeki gerilim hormonlarının düzeyini azaltır ve enfeksiyonlara karşı savaşan beyaz kan hücresinin de artışını sağlar.

Omega 3 alın

Günlük omega 3 gereksinimi 1-3 gr kadardır. Bu çeşit besinleri tüketemeyen ya da beslenme sorunu yaşayanların kesinlikle balık yağı – omega 3 içeren takviye ya da şuruplarla desteklenmesi hem güçlü bir bağışıklık sistemi hem de beyin gelişimleri için çok kıymetlidir.

Her gün C vitamini

Yapılan araştırmalara nazaran, her gün tedbir olarak 1000 mg C vitamini alan çocukların soğuk algınlığı semptomlarında %13 oranında düşüş görülüyor. Günde 3 defa, öğünler eşliğinde alınan 250-500 mg C vitamini kafidir.

Başa dön tuşu