Balon balığı yenir mi siyanürden 50 kat daha zararlı!

Türkiye’de son zamanlarda  Akdeniz, Ege ve Marmara denizinde sıklıkla görülen balon balığı tehlike saçmaya devam ediyor. Akdeniz’de yüzden bir çocuğun  parmağını koparması ve bir kişinin de bu balığı yemesinin akabinde kalbinin durmasıyla balon balığı hakkkındaki bilgiler gündem oldu. Internette balon balığı zehirli midir? Yenilir mi? üzere sorular araştırılmaya başlandı. Biz de sizlere balon balığı hakkında merak edilen soruların karşılıklarını araştırdık. 

BALON BALIĞI NEDİR?

Balon Balığı, ılıman denizlerde yaşayan bir balık cinsidir.Akdeniz, Ege ve Marmara’da taşlık ve yosunlu bölgelerde yaşar. Tabanda yatarak başının üstündeki gözleri ile küçük canlıları yahut balıkları görüp avlar. Nisan – Mayıs aylarında kışladıkları derin sulardan kıyılara, bazen de acısu bölgelerine sokulup Temmuz Eylül ortasında üreme yapar.

TOKSİTE YOL AÇIYOR, ÖLÜMCÜL TEHLİKESİ VAR

Balon balığı tüketimi epeyce ziyanlıdır. Akdenizde yapılan çalışmalarda, Lagocephalus lagocephalus tıbbın görüldüğü Tunus kıyılarında yakalanan örneklerde balık etinin tüketiminin toksisite açısından epeyce tehlikeli olduğu bildirilmiştir.

SİYANÜRDEN 50 KAT DAHA ZEHİRLİ 

Yapılan araştırmalar sonucunda balon balığının siyanürden tam 50 kat daha zehirli olduğu ortaya çıkmıştır. Yenildiğinde öldürücü olan, her biri ortalama 50 santimetre uzunluğunda, 3 kilo yükündeki balon balıkları, 6-7 yıl öncesine kadar tek tük görülürken, şimdilerde Ege ve Akdeniz kıyılarında sürüler halinde görülmeye başlandı.

Başa dön tuşu