Başkasının havlusunu kullanmak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Diğerinin havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttırıyor.  Tüm merak edilenleri Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz’dan öğrendik. 

BAŞKASININ HAVLUSUNU SAKIN KULLANMAYIN!

Havaların ısınması ve yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte görülme sıklığı artan huysuz hastalık konjonktivit, göz kapaklarını saran zar katmanının iltihaplanmasına neden oluyor. Diğerinin havlusunu ve makyaj gerecini kullanmamalı, havuzda-denizde gözünüzü açmamalı ve hijyenik olmayan ortamdan uzak durmalısınız.

GÖZLERDE ALERJİYE NEDEN OLUYOR 

Gözlerde çok sulanma, batma, yanma, uzun müddet devam eden kaşıntı ve çapaklanma, sabahları kirpiklerde yapışma ve kabuklanma ile ışığa çok hassasiyet ve bulanık görme üzere belirtilerle kendini gösteren konjonktivit; gözün en dış katmanındaki beyaz kısmı ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakanın iltihaplanması durumudur. Halk ortasında kırmızı ya da pembe göz olarak da isimlendirilen konjonktivit, tedavisi olan bir hastalıktır.

 BULAŞICIDIR!

Konjonktivitin esas iki farklı sebebi olduğunu belirten Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz, “Alerjik konjonktivit daha çok bahar aylarında ortaya çıksa da yılın her mevsimi görülebilir. Genelde beğenilen kızarıklık, sulanma ve kaşıntı ön plandadır ve sebebi çoğunlukla polen, havuz kloru ve deterjan üzere alerjenlerdir. Bir oburu ise, enfektif konjonktivittir. Bu çeşidine bakteri ve virüsler sebep olur. Çoğunlukla daha şiddetli bulgular görülür; beğenilen kızarıklık ve sulanma dışında göz kapaklarında şişlik ve çapaklanma ön plandadır ve en berbatı de bulaşıcıdır” diyerek uyardı.

HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ BİREYLERLE TEMASTAN KAÇININ 

Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz, hastalıktan korunmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Aynı havlu ve makyaj materyallerini ya da ferdî eşyaları paylaşmamak, lens kullanılıyorsa hijyenine dikkat etmek ve kullan-at olanlarını tercih etmek, havuz ve deniz içerisinde gözleri açmamak, sigara dumanının olduğu ortamlardan, tozlu ve hijyenik olmayan yerlerden uzak durmak, bunları yapamıyorsak sonrasında elimizi yüzümüzü çabucak bol su ile yıkamak gerekiyor. Hastalığın görüldüğü bireylerin öteki bireylerle temasından kaçınılmalı ve alerjik sebeplerden dolayı konjonktivitimiz varsa bu alerjenlerden olabildiğince uzak durmalıyız” dedi.

 TÜRÜNE NAZARAN TEDAVİSİ DEĞİŞİR

Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz, yapılacak muayene ile öncelikle konjonktivitin çeşidinin saptanması gerektiğini, sonrasında uygun prosedürlerin tedavide kullanılacağını belirtti. Konjonktivit tabiatıyla güzelleşebileceği üzere, düzgünleşme mühletinin uzamaması ve yanlışsız yolun izlenerek diğer rahatsızlıklara da yol açmaması için hekim denetiminde ilerlenmesi gerektiğinin kıymetini vurguladı. Op. Dr. Emre Yılmaz, “Hastalığın tedavisi etmene yönelik olmalı. Alerjik konjonktivitlerde; antihistaminik, steroid yahut yapay gözyaşı damlaları kullanılabilir. Bakteriyel konjonktivitlerde ise antibiyotikli damla ve pomatlar kullanılır. Ama viral konjonktivitlerde bilinen bir damla tedavisi yoktur, gözü rahatlatmaya yönelik tedaviler uygulanır” dedi.

Başa dön tuşu