Bel ağrısına ne iyi gelir yoga yürüyüş ve yüzme ağrıları kesiyor!

Bel fıtığı, hudut yıpranması, yanlış sandalye seçimi ve hareketsizlik üzere nedenlerle oluşan bel ağrıları can sıkıcı bir sorun oluyor. Herkesin hayatında en az bir sefer yaşadığı bel ağrılarını gidermek için fazla zorlayıcı olmayan yürüyüş, yüzme üzere idmanlara yönelmek gerekiyor. İşte ağrılarınızı dindirecek tahlil teklifleri…

Soğuk ve sıcak kompres ağrılara düzgün geliyor

Belirli ölçüler dahilinde etkin hareket edebilmek bel ağrılarınızı hafifletmede size güzel gelecektir. Kan sirkülasyonun hızlanması kas gerginliğini azaltarak ağrıyı hafifletir. Hafif yürüyüşler yaparak kendinizi motive edebilirsiniz. Sıcak ve soğuk kompres uygulamak yeterli gelebilir. Kas gevşemesi için sıcak kompres uygulanabilir. Kısa hareketlerle idman yapabilirsiniz. Böylelikle beyindeki endorfin salınımı uyarılarak doğal ağrı kesici tesirini görebilirsiniz.

Bel ağrıları için egzersiz

Bel ağrısı için antrenman teklifleri ile kısa müddette rahatlama sağlayabilirsiniz. İdmanlar beli zorlayacak formda olmamalıdır. Hafif idman teklifleri ile kan akışı ve hormon salınımını harekete geçirebilirsiniz. Kronik bel ağrıları çeken hastalar tertipli germe antrenmanı programı alarak bel ağrılarının tekrarlanmasını durdurabilirler. Ancak unutmamak gerekiyor ki yorucu, zorlayıcı ve uzun müddetli idman programlarından kaçınılmalı!

Yürüyüş
Yoga
Yüzme
Hafif kol ve ayak hareketleri

Kas tutulmalarına ne uygun gelir?

Bel ağrısı çekenlerin en büyük sorunlarından biri beldeki kas tutulmalarıdır. Kimileri bu durumu yel ya da kramp girdi üzere yorumlamaktadır. Kas tutulması yaşandığı vakit hareket etmek zorlaşır. Ağrılar şiddetli hissedilir. 

Beli çok zorlayacak bir formda hareket yapıldıysa soğuk kompres uygulayarak şişmeyi engelleyebilirsiniz. Bir buzu bir bezin içerisine sarın. Ve ağrı hissettiğiniz bölgeye sürün. En fazla 20 dakika bekletin. 2 gün sonra soğuk kompres bırakılıp sıcak kompres uygulanmalıdır. Cildinize hasar vermemek için sıcaklık derecesi cildiniz için uygun derecede olması gerekir.

Başa dön tuşu