Besin alerjisi neden olur vücudunuz tepki üretiyorsa…

Besin alerjisi nedir? Besin alerjisi neden olur? Besin alerjisi belirtileri neler? Besin alerjisine neden olan yiyecekler nelerdir? Besin alerjisi nasıl tedavi edilir?  Kelam konusu yiyecekler olduğunda taviz vermek, uzaklaşmak ve yasaklı listesine koymak her vakit güç olur. Lakin birtakım durumlarda bedeniniz çok sevdiğiniz besinlere karşı bir savunma düzeneği geliştirebilir. Bu bazen her gün tükettiğiniz süt yahut ekmek bile olabilir. Besin alerjisi olarak isimlendirilen bu durumu Dahiliye Uzmanı Dr. Sedat Işık anlattı. İşte besin alerjisine dair tüm merak ettiklerinizin karşılığı elmaelma.com’da. 

VÜCUDUNUZ REAKSİYON GÖSTERİYORSA… 

Günlük olarak tüketilen besinlere karşı, bedenin bağışıklık sistemi aracılığıyla reaksiyon göstermesine besin alerjisi denir. Şikayetlerinin misal olması sebebiyle besin intoleransı ile karıştırılır lakin yol açtığı meseleler ele alındığında birbirinden farklıdır. Çocuklarda % 2- 4, erişkinlerde % 1-2 sıklıkla görülebilir.

BESİN ALERJİSİ NEDEN OLUR? 

Besin alerjilerinin ortaya çıkmasının sebebi bağışıklık sisteminin proteini bir tehdit üzere görüp bunlara karşı IgE tipi antikorlar üretmesidir. Şayet şahısta proteine karşı hassaslık varsa ve o besinle karşılaşırsa daha evvel oluşmuş IgE tipi antikorlar, birçok unsurun salınımını arttırır. Bu durum ise besin alerjisine bağlı olarak gelişen şikayetlerin ortaya çıkmasına sebep olur.

BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Besin alerjileri bedenin birçok noktasında şikayetlere yol açabilir. En sık karşılaşılan belirtiler ise şunlardır; Deride kaşıntı, kızarıklık, yanma, şişlik, kurdeşen, burunda tıkanıklık, kaşıntı ve akıntı, damakta kaşıntı, gözlerde sulanma ve kaşıntı, nefes almada zorlanma, hırıltı, göğüs kafesinde ağrı, çocuklarda yemek yemeyi reddetme, mide bulantısı ve kusma, kanlı ishal, kramplar, karın ağrısı,tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, baş dönmesi ve bayılmadır.

İŞTE ALERJİYE YOL AÇAN BESİNLER LİSTESİ!

Besin alerjileri yaş fark etmeksizin herkeste görülebilir. Bebeklik, çocukluk yahut yetişkinlik devrinde başlayabilir tıpkı biçimde resen de geçebilir. Bütün besinler alerji yapabilir. Bebekler ve çocuklar kelam konusu olduğunda en çok alerjiye yol açan besin inek sütüdür. Bunun yanı sıra;

Yumurta, glüten, mayalı besinler, kabuklu deniz mahsulleri, yer fıstığı, kuruyemişler, soya, buğday, susam, çilek, ceviz, çikolata, bakliyatlar da hem çocuklarda hem de yetişkinlerde tepkiye yol açabilir.

BESİN ALERJİSİNDE TEŞHİS NASIL KONULMAKTADIR? 

Genel olarak ebeveynlerin çocuklarla tıpkı besinleri yedikten sonra birebir şikayetlerin tekrarlanmasını fark etmesiyle birinci adım atılmış olur. Bu noktada, deri ve kan testleri uygulanır. Bu testlerde olumlu tepkiler kelam konusu ise besin alerjisi tanısı katılaşır. Şayet testler tam olarak sonuç vermiyorsa besin müsabaka (besin provokasyon) testi uygulanarak kesin sonuca ulaşmak amaçlanır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Besin alerjisinin önlenmesi için kesin bir tedavi usulü yoktur. Bu noktada besin alerjisi olan bireylerin yapması gereken bu besin ve eserlerden uzak durmasıdır. Az tüketmek besin alerjisinin tepkilerini azaltmayacağından mutlak olarak tüketilmemelidir. Şayet bireyde şikayetler hafif seyrediyorsa bunları önlemek için antihistaminik ilaçlar ve kortikosteroidler kullanılabilir. Fakat şikayetler ileri safhada gelişiyorsa tabip tarafından hastalara adrenalin oto-enjektör verilebilir ve husus hakkında bilgilendirilir. Besinin tüketilmeden evvel geçtiği süreçler ellerjik etkiyi etkileyebilir. Pişirme çoklukla alerjik etkiyi arttırabilir yahut azaltabilir. ( haşlama, kızartma üzere ) Kanser ve besinlerde alerjik olma mümkünlüğü yüksektir. Esirgeyici hususlar besinlerin alerjik özelliklerini arttırır.

Başa dön tuşu