Bitter çikolatanın faydaları neler felç riskini düşürüyor!

Kadınların severek tükettiği hatta kimimizin bağımlılık derecesinde sevdiği bir aburcubur olan bitter çikolata bedene inanılmaz yararları olan bir tatlı. Kahvelerimizin vazgeçilmezi çikolata kilo vermeden, bedendeki gerilimi atmaya; makûs kolesterolü önlemeden, felç riskini düşürmeye pek çok fayda sağlıyor. İşte en sağlıklı tatlı olan bitter çikolatanın faydaları!

Bitter çikolatanın faydaları

Felç riskini düşürüyor

Günde en az 45 gram bitter çikolata tüketen bayanların öteki bayanlara oranla felç geçirme risklerinin daha düşük oldukları kanıtlanmıştır.

Kan basıncını düşürür

Düzenli bir ölçüde bitter çikolata tüketmek kandaki berbat huylu kolesterolün ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı oluyor. Böylece bitter çikolata tüketenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riski başkalarından epey düşüktür.

Kilo vermeye yardımcı olup bedendeki gerilimi atar

Bitter çikolata içerdiği lifler nedeniyle doygunluk hissi veriyor. Bu sayede kilo vermek isteyenler için de çarçabuk tercih edilebilecek bir esere dönüşüyor. Günlük tüketimlerde gerilimi de yok ettiği görülmüştür. Kâfi ki tüketilen ölçüye dikkat edilsin.

Diyabet savaşçısı

Bitter çikolata üzerine yapılan araştırmalar sonucu sıklıkla tüketilen bitter çikolatanın diyabet için bir savaşçı oluşturduğu görülmüştür. İnsülin direnci çikolata sayesinde arttırılabiliyor.

Antioksidan etkisi

Flavonoid bakımından varlıklı olan bitter çikolata cildi UV ışınlarından koruyabilecek özelliğe sahiptir. Antioksidan tesiri de göstermektedir.

Daha âlâ hissetmeye yarıyor

Moral bozukluğu, gerilim ve bu tip bir durumda bir ölçü çikolata size uygun gelebilir. Böylece kendinizi daha güzel ve daha rahat hissedeceksiniz.

Doğal ilaç

Kanın pıhtılaşmasını önleyen bitter çikolata, kan sirkülasyonunu arttırmak için birebir olan bir besindir. Aspirinle çabucak hemen tıpkı tesirleri gösterdikleri bilinmektedir.

Daha dikkatli olmayı sağlıyor

Beyne giden kan ölçüsü tıpkı oranda başarıyı ve dikkatli oluşunda kapılarını açıyor. Bu nedenle kan deveranını arttırmak için sizler de bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz.

Başa dön tuşu