Böbrek taşına ne iyi gelir? Yaz aylarında artış gösteriyor!

Sağlık problemleri ortasında yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan bir de böbrek taşıdır. Yapılan çalışmalara nazaran yaz aylarında idrarda çözünemeyen hususlar böbrek taşı sıkıntısına taban hazırlıyor. Yaz aylarında bilhassa dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Murat Tuğrul Eren böbrek taşına alınabilecek 7 tesirli metodu sıraladı.

Bol Bol Su İçin!

Günde en az 2 litre sıvı tüketin. Sıvı tüketiminin su yüklü olması en ideali. Kahve ve çay üzere eserlerin fazla tüketimi okzalat denilen taşların büyük kısmında bulunan bir hususun ölçüsünü artırarak taş oluşumunu tetikleyebiliyor. Gazlı ve kolalı içeceklerin de taş oluşumunu artırdığına dair birçok yayın bulunuyor.

Taze Limon Tüketin!

Taze limon yahut suyu, içerdiği sitrat nedeniyle taş oluşunu azaltıyor. Sitrat, doğal olarak da idrarımızda bulunan bir unsur ve taş oluşumunu önlüyor. Münasebetiyle, limon tüketmek taş hastalığı için çok yararlı. Limonu salataya, çorbaya da sıkarak tüketmeye itina gösterin.

Tuz Kullanımlarını Azaltın!

Tuz, böbrek taşlarınınbüyük çoğunluğunda bulunan kalsiyumun böbreklerden atılımını artırarak taş oluşumunu kolaylaştırıyor. Çok tuz tüketmekten kaçının. Yemeklerinize hatta ayranınıza tuz eklemeyin. Mümkün olduğunca az tuz tüketerek tansiyon, kalp rahatsızlıkları üzere öteki hastalıklardan da korunabilirsiniz.

Egzersizi Alışkanlık Haline Getirin!

Hareketsizliğin hastalıklara davetiye çıkardığı yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya konuluyor. Sıhhate genel yararlarının yanı sıra böbrek taşından korunmak için de sistemli idman yapmak gerekiyor. Antrenmanın ve ülkü kiloda olmanın taş hastalığını azalttığına dair birçok yayın bulunuyor. Bilhassa sıcak yaz aylarında hareket isteği azalabildiğinden gün içerisinde kesinlikle hareket etmeye; her gün en az 45 dakika nizamlı ve tempolu yürümeye itina gösterin.

Sebze Tüktimini Alışkanlık Haline Getirin!

Hayvansal proteinin bol olduğu bir diyet, taş hastalığını artırıyor. Bu nedenle zerzevattan ve liften bol, proteinden yoksul bir diyet uygulayıp, sindiriminizi de rahatlatarak böbrek taşından korunabilirsiniz.

Meyve Porsiyonlarını Abartmayın!

Yazın meyveler ve soğuk içecekler çok cazip olabiliyor. Üstelik karpuz, kavun üzere meyvelerin neredeyse yüzde 100’ü sudan oluşuyor. Lakin, bu meyveler ve onların suları fruktoz içeriyor ki bu da şeker metabolizmasını bozarak taş oluşumunu artırabiliyor. Bu nedenle meyve tüketiminde çoka kaçmayın.

Fast Food Beslenmeye Dikkat! 

Üroloji Uzmanı Dr. Murat Tuğrul Eren “Artan fast-food tüketiminin global ısınma ile birlikte taş hastalığının tüm dünyada artmasının ana nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Fast-foodlarda hem protein hem de karbonhidrat bol olduğundan, taş hastalığı için ziyanlı iki besini de birlikte almış olursunuz. Bu nedenle mümkün olduğunca fast-food tipi besinlerden kaçının” diyor.

Başa dön tuşu