Boğaz ağrısı neden olur viral enfeksiyonlar en yaygın sebebi!

Boğaz ağrısı kış mevsiminin yarattığı hastalıkların bir sonucu olarak karşımıza çıkabiliyor. Nedenleri değişmekle birlikte geçmeyen boğaz ağrıları hayat  kalitesinin düşmesine sebep olan can sıkıcı bir hal alıyor. Boğaz ağrılarının nedenlerini ve tedavi formüllerini derledik. İşte boğaz ağrısının bilmediğiniz nedenleri!

Boğaz ağrısı belirtileri

Boğaz ağrısı belirtileri ortasında burun tıkanıklığı, burun akması, hapşırma, öksürük, yüksek ateş, titreme, şişmiş lenf bezleri, beden ağrıları, iştah kaybı, bir haftadan fazla boğaz ağrısı en yaygın olanlarıdır.

Soğuk algınlığı, grip ve başka viral enfeksiyonlar

Boğaz ağrılarının yüzde 90’ına virüsler sebep olmaktadır. Boğaz ağrısı neden olan virüsler ortasında:

– Soğuk algınlığı
– Grip
– Tükürük yoluyla bulaşan bir enfeksiyöz hastalık olan mononükleoz
– Kızamık, döküntü ve ateşe neden olan bir hastalık
– Suçiçeği, ateş ve kaşıntılı, engebeli döküntüye neden olan enfeksiyon
– Kabakulak, uzunluğundaki tükürük bezlerinin şişmesine neden olan bir enfeksiyon.

Bakteriyel enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilir. En yaygın olanı A kümesi Streptococcus bakterisidir. Boğaz ağrısı, çocuklarda boğaz ağrısı olaylarının yaklaşık yüzde 40’ına neden olur. Göğüs iltihabı ve gonore ve klamidya üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilir.

Duman, kimyasal hususlar ve öbür tahriş edici maddeler

Çevrede birçok farklı kimyasal unsur ve başka unsurlar de dahil olmak üzere, boğazı tahriş eder. Bunlar:

– Sigara ve öbür tütün dumanı
– Hava kirliliği
– Paklık eserleri ve başka kimyasallar

Alerjiler

Bağışıklık sistemi polen, çimen ve hayvan kedisi üzere alerji tetikleyicilerine reaksiyon verdiğinde, burun tıkanıklığı, gözlerin sulanması, hapşırma ve boğaz tahrişi üzere semptomlara neden olan kimyasalları salgılar. Burundaki çok mukus, boğazın gerisine akabilir. Buna postnazal damla denir ve boğazı tahriş edebilir.

Kuru hava

Kuru hava, ağız ve boğazdaki nemi emerek boğazın kuru ve ağrılı hissedilmesine neden olabilir.

Reflü hastalığı

Reflü hastalığı, mideden alınan asidin özofagusa (ağızdan mideye yiyecek taşıyan tüp) geri döndüğü bir durum. Asit yemek borusu ve boğazı yakar. Mide ekşimesi ve asit reflüsü üzere semptomlara neden olur.

Tümör

Boğaz, gırtlak yahut lisanda oluşan bir tümör, boğaz ağrısının daha az yaygın bir nedenidir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Viral bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısı ekseriyetle beş ila yedi gün sürer ve tıbbi tedavi gerektirmez. Lakin, ağrı ve ateşi hafifletmek için birçok insan asetaminofen yahut başka hafif ağrı kesicilere yönelir. Ayrıyeten bal üzere (alerjiniz bulunmuyorsa) boğazı yumuşatacak besinlerle doğal tedavi sistemleri de tercih edilebilir. Bol bol su tüketmek de yararlıdır. Farenjit nedeniyle oluşan boğaz ağrısı için adaçayı tüketilebilir. Sigara ve gibisi boğazı tahriş eden ziyanlı etkenlere de mağruz kalmamak gerekir.

Çocuklara aspirin verirken dikkat!

Çocuklara yahut gençlere aspirin verirken dikkatli olmakta yarar var. Suçiçeği yahut grip gibisi semptomlardan kurtulan çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır. Bunun nedeni, aspirinin, bu cins çocuklarda ender ancak potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durum olan Reye sendromudur.

Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi

Eğer boğaz ağrınız bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, hekiminiz antibiyotik reçete edecektir. Semptomlar bitmiş ya da azalmış olsa bile, reçete edilen antibiyotikleri tam olarak almalısınız. Tüm ilaçların talimatlara uygun olarak alınmaması, enfeksiyonun kötüleşmesine yahut bedenin öbür bölgelerine yayılmasına neden olabilir. Boğaz ağrısını tedavi etmek için antibiyotik tedavisinin tamamlanmaması, çocuğun romatizmal ateş yahut önemli böbrek iltihabı riskini artırabilir.

Evde boğaz ağrınızı geçirmek için uygulayabileceğiniz yöntemler

Çoğu boğaz ağrısını meskende tedavi etmeniz mümkün. Bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla savaşmasına imkan sağlamak için bol bol dinlenmek değerlidir.

Boğaz ağrısını hafifletmek için:

– Sıcak su ile 1/2 ila 1 çay kaşığı tuzu karıştırıp gargara yapın

– Bal ile sıcak çay, çorba suyu yahut limonlu ılık su üzere boğazı yatıştırıcı sıcak sıvılar tüketin. Bitkisel çaylar bilhassa boğaz ağrısını yatıştırıcı özelliğe sahiptir.

– Boğaz pastili emmek boğaz ağrısını rahatlatmada tesirlidir.

– Bulunduğunuz ortamdaki havayı nemlendirin

– Boğazınızı daha güzel hissedinceye kadar sesinizi dinlendirin.

Başa dön tuşu