Boyun fıtığı nedir ensede ağrı en önemli belirtisi!

Boyun fıtığı ekseriyetle uzun mühlet birebir yerde oturmak, masabaşı iş yapmak yahut ağır kaldırma üzere nedenlerle meydana geliyor. Uyuşma hissi, enseden başlayıp kollara yayılan ağrılarla belirtilerini gösteriyor. Hayat kalitesini düşüren boyun fıtığının bir an evvel tedavi edilmesi için belirtilerini ciddiye alıp tabibe gözükmek gerekiyor. İşte boyun fıtığı hakkında ayrıntılı bilgiler!

Boyun fıtığı nedir?

Boyun fıtığı; boyun omurlarının ortasındaki kıkırdağın omurilik kanalına gerçek yer değiştirmesi sonucu oluşan hastalıktır. Omuriliğe ve kola uzanan sonlarda baskıya neden olur. Omurların ortasında boynun hareketi sağlayan diskler; iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engellerken birebir vakitte omurga yani kemiklerin üzerine binen yükü de azaltır.

Dejenere olan disk dokuları boyun fıtığı sebebi

Omurganın boyun kısmı, boyun omuru olarak isimlendirilen yedi adet kemikten oluşuyor. Omurların ortasında da, boynun hareketlerini sağlayan “disk”ler yer alıyor. Diskler, içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurga, yani kemiklerin üzerine binen yükü azaltıyor. Birebir vakitte, iki kemik dokunun birbirine temas etmesini de engelliyor. Boyun gereğince korunmadığı durumlarda disk dokusunun suyunu kaybedip sert bir hal alması ise boyun fıtığını meydana getiriyor. Dejenere olan disk dokusu boyun fıtığı başlangıcı manasına geliyor. Disklerin içinde bulunan yumuşak yapının ya da kemiklerin doğal yapısının bozulması ile kola yahut omuriliğe giden sonların üzerine binen baskı hastalarda boyun fıtığı belirtilerinin başlamasına neden oluyor.

Boyun fıtığı neden olur?

Boyun fıtığı, uzun bir vakit birebir yerde oturmak (masa başı, televizyon karşısında ve araçta uzun mühlet oturma gibi), sıhhatsiz oturuş biçimleri, ağır kaldırma, denetimsizce spor yapılması, boynu kütletmek, klima altında uzun mühlet kalmak, ıslak saçla durmak, genetik faktörler, ani ve karşıt hareketlerde bulunup omurlardaki disk zedelenmesi sebebiyle olur.

Boyun fıtığı belirtileri

Ensede ağrı, kas spazmı, boyun hareketlerinde kısıtlılık
Enseden kollara bazen de göğse ve sırta yayılabilen ağrı
Kollar ve ellerde uyuşma hissi
Baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması, bulantı, konsantrasyon bozukluğu üzere semptomlar
Kol ve ellerde kas gücü azalması
Ağrı bilhassa gece uykuda çok artış gösterir

Boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığı belirtileri ile karşılaşan kişi birinci olarak tabibine gidip hakikaten boyun fıtığı olup olmadığına baktırmalıdır. Boyun fıtığı tanısı konulduktan sonra boyun fıtığı tedavisine geçilir. Hastalığın durumuna bağlı olarak ağrı kesici hap, kas gevşetici krem ve meskende idman tavsiye edilir. Ağrılar ve elde hissedilen güçsüzlük geçmemişse tedavi sürecine fizik tedavi dâhil edilebilir. Tüm bu tekniklerin işe yaramadığı durumda ise ameliyat devreye girer.

Başa dön tuşu