Boza ve salebin faydaları neler hazımsızlığa iyi geliyor!

Kış deyince akla gelen içeceklerden olan ve soğuk havalarda içimizi ısıtan boza ve salebin bedene inanılmaz yararları var. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten, öksürüğü kesmeye, kemikleri güçlendirmekten kanseri önlemeye pek çok faydası bunuluyor. İşte boza ve salebin daha evvel duymadığınız faydaları!

BOZANIN FAYDALARI

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışılık sistemini güçlendirmede mucizevi bir içecektir. Kış aylarında artan enfeksiyon hastalıklarıyla uğraş etmede bedene yardımcı olur. Öksürük ve boğaz ağrılarını tedavi etmede birebirdir.

Hazımsızlığı gideriyor

Mide ağrılarını ve bilhassa yemek sonrası oluşan mide kasılmaları, ekşimesini önler. Hazımsızlığa âlâ gelir. Bu sebeple gece tüketmek yararlarını almamızı kolaylaştırır.

Kanser oluşumunu önler

Boza, içerisindeki süt sayesinde prebiyotik tesir yaratır ve bedende kanserojen hücrelerin oluşmasını mahzurlar. Yüksek kalsiyum oranıyla kas ve kemik yapısını güçlendirir. 

Detoksifikasyon sağlar

Boza ve salep bol bol asit içeren içecekler olmaları sebebiyle toksinlerin bedenden basitçe atılmalarını sağlar. Bağırsakların toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Bedende detoks tesiri gösterirler.

Mutluluk hormonu salgılatır

Sinir sistemindeki hücreleri yeniler ve bedende memnunluk hormonlarının devreye girmesini sağlar. Gerilim ve depresyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 

Enerji verir

Gün içerisinde tüketilen boza ve salep gücünüzün yüksek olmasını ve gece rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

SALEBİN FAYDALARI

Öksürüğe çare!

Kış aylarında tesirini arttıran enfeksiyon hastalıkları sebebiyle oluşan öksürüğün giderilmesine tesir eder. Göğüs ve boğazı rahatlatır.

Kabızlığa düzgün geliyor

Sindirimi kolaylaştırırır. Bilhassa kabızlık sıkıntısını azaltarak dışkılamayı kolaylaştırır. Bağırsaktaki faydalı bakterilerin artmasında yardımcı olur.

Hafızayı güçlendirir

Kan akışını düzenleyen yapısıyla hem kalp atışını hem de beyin işlevlerini güzelleştirir. Konsantrasyon sorununu gidererek unutkanlık üzere hastalıkları önler. Ayrıyeten beden ısısını denetim ederek bağışıklığı güçlendirerek hastalara karşı korur.

Başa dön tuşu