Brokolinin faydaları neler kırışıklıkları azaltıyor!

Kış mevsiminin içerisindeki vitamin ve minerallerle en bedelli besinlerinden biri olan brokoli, bedene inanılmaz yarar sağlıyor. Kemik sıhhatinden, kanserle gayrete; berbat kolesterolü düşürmeden, saçlara pek çok faydası bulunan brokolinin en kıymetli yararlarından biri de cildimizdeki kırışıklıkları azaltarak genç görünmeye katkı sağlaması. Brokolinin daha evvel duymadığınız yararları haberimizin devamında…

Genç görünmeyi sağlıyor

Brokoli, cildinizi güneş ve etraf kirliliğine karşı koruyan düzgün bir antioksidan olan C Vitamininden zengindir. Ayrıyeten kırışıklıkları azaltmaya ve cildin genel dokusunu geliştirmeye yardımcı olur. Bunun nedeni C vitamininin cildin ana esirgeyici sistemi olan kollajen oluşumunda yardımcı olmasıdır. Brokoli ayrıyeten her ikisi de cilde yararlı olan A ve E vitamini sağlar.

Kemik sıhhatine âlâ geliyor

Brokoli, kemiklerimiz için son derece faydalı olan K vitamini açısından hayli zengindir. K vitamini, bedenin kalsiyum emilimini ve ayrıyeten idrar yoluyla kalsiyum atılımını azaltarak kemik sıhhatini düzgünleştirmeye yardımcı olur. Bu nedenle, bilhassa diyet yaparken kemiklerinizin zayıflamasına ve bu süreçte kırılmalarına pürüz olmak için brokoli yemeniz yararlı olacaktır.

Kanserle savaşmaya yardım eder

Brokoli birçok kanser cinsiyle gayret etmeye yardımcı oluyor. Göğüs kanseri, rahim kanseri, prostat kanseri ve ayrıyeten akciğer, karaciğer, bağırsak, kolon ve böbrek bunlardan kimileri. Brokoli, kükürt içeren bir bileşime sahiptir ve sülforafan olarak bilinen ve kanserle savaşan özelliklere sahiptir. Bayanlarda göğüs kanseri riskini azaltttığı bilinir. Bunun dışında, glukofanfan, diindolilmetan, beta-karoten, selenyum ve brokolide bulunan öbür kanserojen bileşikler kansere karşı savaşmaya yardımcı olur.

Vücudunuzu detoksize eder

Brokoli, C vitamini, kükürt ve birtakım amino asitleri içerdiği için bedeninizi detoksifiye etmeye yardımcı olur. Diyetinize brokoli eklemek, ürik asit üzere hür radikalleri ve toksinleri bedenden atmaya yardımcı olur. Yanıklar, kaşıntı, kızarıklık, gut, artrit, romatizma ve hatta egzama ve ciltte sertleşme üzere cilt hastalıklarının toksinlerle bağlantılı sorunları önlemenize yardımcı olacaktır.

Kolesterolü düşürür

Brokoli, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan çözünür lif açısından zengindir. Bu, lifin sindirim sisteminde safra asitleri ile kolesterolü bağladığından ve böylece kolesterol salımını kolaylaştırdığı için olur. Bir çalışma, brokoli yemenin kandaki LDL-kolesterol (kötü kolesterol) düzeylerini yüzde 6’ya kadar azaltabildiğini göstermiştir.

Saç için faydalı

Brokoli, saçlarınız için yararlı olan Vitamin A, Vitamin C, Vitamin E, Vitamin B5, Vitamin B12, niasin, çinko, kükürt, silika ve germanyum üzere besin hususları içerir. A vitamini ve C vitamini, saç derisine ve saçınıza doğal bir nemlendirici ve saç kremi olarak fonksiyon gören yağ bazlı bir salgı olan sebum üretimini teşvik eder. Brokoli içinde bulunan kalsiyum, saç köklerinin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Alerjilere ve inflamasyona karşı tepkisi azaltmaya yardımcı olur

Brokoli, alerji ile bağlı hususların bedenimize tesirini azaltan kaempferol içerir. Bu da alerjilere karşı tepkisi azaltmada yarar sağlar. Brokolide de bulunan Omega-3 yağ asitleri iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Sulforafan, brokolide bulunan ve eklem yıkımına neden olabilen enzimleri bloke eden bir öteki kimyasaldır. Bu nedenle, brokoli tüketmek artrit şikayeti olan bir kişi için yararlı olabilir.

Mide rahatsızlıklarının güzelleşmesine yardımcı olur

Brokoli, kabızlık tedavisinde tesirli olan lif içerir. Kabızlık birden fazla mide rahatsızlıklarının temel nedenidir. Lif, midenin neredeyse tüm bozukluklarını düzgünleştirmeye yardımcı olur. Lif, tükettiğiniz yiyeceklere su ekler ve bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Brokoli ayrıyeten, iltihabı azaltarak mideyi yatıştırmaya yardımcı olan magnezyum ve vitaminler içerir.

Kalp hastalıkları riskini azaltır

Yüksek lif içeriğine ek olarak, brokoli de yüksek düzeyde beta-karoten, Omega-3 yağ asitleri ve sağlıklı bir kalp için gerekli olan başka vitaminler bulunur. Berbat kolesterol düzeylerini azaltırlar ve kan basıncını düzenleyerek kalbin düzgün çalışmasını sağlarlar. Brokoli’de bulunan potasyum, kan damarlarındaki gerginliği ve gerilimi azaltarak kan akışını kolaylaştırır ve temel organların oksijenlenmesini artırır. Brokoli ayrıyeten, bir kişinin kronik kan şekeri sorunu varsa, iltihap nedeniyle oluşabilecek kan damarı duvarlarına ziyanı önleyen sulforaphane içerir.

Bağışıklığı artırmaya yardımcı olur

Vitamin C, beta-karoten ve selenyum, bakır, çinko ve fosfor üzere başka vitamin ve mineraller brokoli içinde kıymetli ölçülerde bulunur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve bedeninizi çeşitli hastalıklar ve enfeksiyondan korumanıza yardımcı olurlar.

Hamilelikte yardımcı olur

Brokoli proteinler, vitaminler, kalsiyum, antioksidanlar ve öteki kıymetli besinleri içerir. Lifler açısından güçlü olduğundan hamilelik sırasında kabızlığı önlemeye yardımcı olacaktır. Brokoli içindeki folat, doğum sırasında beyin ve omurilik kusurlarının olmamasını sağlar.

Başa dön tuşu