Bu nasıl kürtaj yasası! Kadınlara zorla görüntüleri izlettirecekler

Parlamentoda oylamaya sunulan tasarıya nazaran, kürtaj yaptırmayı düşünen bayanlar, ultrason manzaralarını görmeye zorlanacak. Bununla da kalmayan tasarı, ayrıyeten fetüsün kalp atışlarının dinletilmesini de zarurî kılıyor.

Kürtaja dair reklamların yapılmasını da yasaklayan tasarı, bunu ihlal edenler için cezai yaptırım öngörüyor. Tasarı, Avrupa çapında bir birincisi teşkil ediyor.

100 BİREYDEN 34’Ü DESTEKLİYOR
Birbirine muhalif partilerin desteklediği yasa tasarısının geçmesi ihtimalinin bir epey yüksek olduğu belirtiliyor. Focus isimli bir ajans tarafından eylül ayında yapılan bir ankete nazaran, Slovakyalıların yüzde 55.5’i kürtajın yasaklanmasına karşı çıkıyor, yüzde 34.6’sı tasarıya takviye veriyor.

İnsan Hakları örgütü, Memleketler arası Af Örgütü, Marie Stopes International ve Bayanların Muteber Kürtaj Hakkı İçin Milletlerarası Kampanya’nın da ortalarında olduğu 30 kadar sivil toplum kuruluşu, geçen hafta bir mektup kaleme alarak tasarıya karşı çıktı. Örgütler, ‘gerici’ niteledikleri tasarıyı reddetmesi için parlamentoya davette bulundu.

Mektupta, Dünya Sıhhat Örgütü’nün kürtaj rehberi dikkate alındığında önerilen değişikliklerin hiçbir tıbbi nedene dayanmadığı da vurgulandı. Örgütler, maddi bir temele dayanmayan tasarıyla Slovakya hükümetinin, ‘kürtajdan kaçınmak için mani yaratma niyetinde olduğunu’ söyledi.

Tasarının bayanların üreme hakkına ziyan vereceğini savunan insan hakları örgütleri, bunun başka Avrupa ülkeleri için de tehlikeli bir örnek olacağını belirtti.

Uluslararası Af Örgütü’nden Monica Costa Riba, “Bu yasa Slovakyalı bayanların üreme hakları bakımından geriye dönüş için yapılan açık bir teşebbüs. Şayet yasalaşırsa bayanların sıhhatine ve refahlarına ziyan verecek, inançlı kürtaja erişimlerini engelleyecek, ayrıyeten Slovakya’nın memleketler arası insan hakları konusundaki yükümlülüklerini de ihlal edecek” dedi.

Başa dön tuşu