Burun tıkanıklığına ne iyi gelir lavanta çiçeğinden yararlanın!

Kış aylarında tesirini gösteren gribal hastalıklar sebebiyle çabucak herkesin yaşadığı burun tıkanıklığı birden fazla vakit can sıkıcı bir hal alabiliyor. Burun tıkanıklığını meskende kendiniz yapacağınız kolay prosedürlerle ve doğal ilaçlarla geçirmeniz ise mümkün. İşte burun tıkanıklığınızı anında geçirecek tahlil önerileri!

Nemli ortam burun tıkanıklığını gideriyor

Burun tıkanıklığı üzere durumlarda ortamın nemli olması burun tıkanıklığına düzgün gelir. Uyuduğunuz odada kaloriferin üzerine bir su bardağı su koyun yahut daha tesirli bir nemli ortam için odanızda daima bir çaydanlık kaynatarak odanızın nemli kalmasını sağlayın.

Tuzlu su burun tıkanıklığına güzel gelir

Tuzlu su burnu temizlemek için epeyce tesirli bir prosedür. Ilık bir bardak suya bir çay kaşığı tuz koyarak burnunuzu temizleyebilirsiniz. Bedenin Ph bedellerine yakınlık göstermesini isterseniz de bir çay kaşığı sofra karbonatı ek edebilirsiniz. İşe yarayacağından emin olun! 

Lavanta çiçeğinden faydalanın

Burun tıkanıklığını açmak için bir tutam lavanta çiçeği yapraklarını bir bardak kaynamış suyun içinse 10 dakika kadar demledikten sonra süzerek elde edilen lavantalı suyu tıkanıklık geçene kadar her gün saat başı tıkalı buruna çekilir.

Battaniye altı da burun tıkanıklığına âlâ geliyor

Gün içerisinde kendinizi sıcak tutmak yahut bir battaniyenin altına girip terlemek burun tıkanıklığına yeterli gelecektir.

Sütü azaltın

Burunun tıkalı olduğu periyotlarda süt içmekten kaçınmanız gerekecektir. Süt mukus üretimi arttıran kıymetli bir faktördür ve her zamankinden daha az tüketmeniz gerekebilir.

Burun tıkanıklığına karşı zeytinyağı

Burun deliklerine zeytinyağı damlatmak burun tıkanıklığınızı gidermede epeyce tesirli bir yol.

Burun tıkanıklığı yaşıyorsanız bol su için!

Bol su tüketiminin burun tıkanıklığını güzelleştirici özelliği olduğu biliniyor. İster enfeksiyonel ister alerjik burun tıkanıklığınız olsun, bol su içmek mukozayı sıvılaştırdığından tıkanklığı azaltıyor.

Başa dön tuşu