Çarkıfelek meyvesi neye iyi gelir demir eksikliğini gideriyor!

Ana vatanı Amerika olan Çarkıfelek meyvesi ya da başka ismiyle Pasiflora, C, B1, B2, B5, Kalsiyum, Fosfor ve Protein açısından zengin bir meyve olması sayesinde bedene pek çok yarar sağlamaktadır. Tutku meyvesi de denen ve Türkiye’de tüketimi yaygın olmayan çarkıfelek meyvesi demir eksiliği yaşayanlar için ülkü bir besin. İşte çarkıfelek meyvesinin bilinmeyen yararları!

C vitamini deposu

Passiflora meyvesi içerisinde bol ölçüde C vitamini barındıran yapısıyla bedeni bakterilerden koruyan beyaz kan hücrelerini uyarır. Meyvenin içerisindeki antioksidanlar tıpkı vakitte bedenimizdeki ziyanlı toksinleri temizlemeye yardımcı oluyor. Böylece passiflora meyvesi birçok kanser türüve enfeksiyonlardan bedenimizi korur.

Demir eksikliğini giderir

Çarkıfelek meyvesi demir eksikliği yaşayanlar için mucize bir besindir. Bedendeki demir oranını arttırarak demir emilimini takviyeler. Kan deveranını denetim eder. Kalbin olağan atışlara sahip olmasını sağlar.

Kemik erimesini önlüyor

Passiflora meyvesi, magnezyum, kalsiyum, demir fosfor, potasyum ve sodyum üzere mineraller açısından güçlü olduğu bilinmektedir. Bu mineraller kemik yoğunluğunu korur, kemiklerin süratli toparlanmasına yardımcı olur ve osteoporozu önler.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Passiflora meyvesi, bedenin bağışıklığını artıran C vitamini, beta-kriptoksantin ve alfa-karoten bakımından epey varlıklı bir besin. Ayrıyeten kırmızı kan hücrelerimizde hemoglobini artıran demire sahiptir.

Cilde gençlik katıyor

Passiflora meyvesinde A vitamini, C vitamini, riboflavin ve karoten üzere birçok cinste antioksidan bulunur. Bu antioksidanlar bedenimizdeki özgür radikallerin üretimini azaltır. Özgür radikaller beden hücrelerimiz tarafından yan eser olarak üretilir ve cildin yaşlanmasına sebep olurlar. Passiflora meyvesi anti-enflamatuar özellikleri cildimizi genç meblağ.

Damar yağlanmasına karşı

Bu meyve sindirim sistemini canlı tutmak için doğal bir ilaçtır. Kabızlığı gidermesinin yanı sıra gastrointestinal durumunda önüne geçme için damarlardaki kolesterolü ve yağ oranını da azaltmaya yardımcı olur.

Başa dön tuşu