Çatlaklar hakkında bilmeniz gereken her şey

İnsanların yüzde 90’ı çatlak izlerine sahiptir.  Ekseriyetle hamilelik sırasında yahut sonrasında yahut kilonuzdaki öteki ani ve süratli değişikliklerden sonra ortaya çıkarlar. Çatlaklar, çabucak hemen her yerde görünebilir. Lakin en yaygın olarak şunlarda bulunur:

– Karın

– Göğüsler

– Üst kollar

– Uyluk

– Kalça

Parmaklarınızla dokunduğunuzda cildinizde hafif bir çıkıntı yahut girinti hissedebilirsiniz. Ayrıyeten kaşıntılı yahut ağrı hissedebilirler. Çatlaklar sıhhatinize ziyanlı değildir. Başka yara izleri üzere kalıcı olabilirler ya da vakitle değişebilir ve kaybolabilirler. Örneğin, hamilelikten kaynaklanan çatlaklar 6 ay içinde kaybolma ihtimali yüksektir. 

Çatlakların belirtileri ve semptomları

– Cildinizde uzunluk ve genişlik olarak değişebilen girintili çizgiler yahut çizgiler.

– Pembe, mor, kırmızı, mavimsi yahut koyu kahverengi çizgiler. Bu renk işaretleri deri renginize bağlı olarak değişebilir.

– Cildinizde vakitle beyazımsı görünebilen ince, parlak çizgiler

– Çatlaklar ortaya çıkmadan evvel ciltte kaşıntı ve tahriş. 

Genel olarak konuşursak, bu çizgiler cildinizden farklı bir renk ve dokuya sahiptir. Renkleri mordan kırmızıya , açık gri yahut beyazımsı olabilir .

Çatlaklar nasıl giderilir

Birçok eser ve prosedür, çatlakların görünümünü en aza indirmeyi, hatta onları büsbütün yok etmeyi vaat ediyor. Lakin bugüne kadar bu eserlerin tesirini gösteren çok az delil var. Karşılaşmış olabileceğiniz kimi teklifler şunlardır:

Nemlendirici. Pek çok nemlendirici, çatlakları en aza indirdiğini yahut yok ettiğini argüman ediyor, fakat bu tezleri destekleyecek hiçbir ispat yok. Birden fazla araştırma, aslında çatlaklara nemlendirici uygulamanın görünümleri üzerinde hiçbir tesiri olmadığını öne sürüyor. Yeniden de denemek isterseniz, Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) , birkaç hafta boyunca yeni çatlak izlerine nazikçe masaj yapmanızı önerir.

Kendinden bronzlaşma losyonu. AAD’ye nazaran, çatlaklarınıza kendi kendine bronzlaştırıcı uygulamak, tipik cilt tonunuz ile çatlak izlerinin rengi ortasındaki renk farkını en aza indirmenin süreksiz bir yolunu sunduğunu söylüyor.

Reçeteli kremler: Bazı araştırmalar, reçeteyle verilen belli doğal kremlerin çatlak izlerini daha az fark edilir hale getirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bunlar, A vitamininin sentetik bir versiyonu olan hyaluronik asit ve tretinoini içerir. 

Çatlaklar için yapılacaklar 

Çatlaklar ekseriyetle vakitle kaybolur. Beklemek istemiyorsanız, görünümlerini güzelleştirmeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Hiçbir tedavinin çatlakları büsbütün ortadan kaldıramayacağını unutmayın. Bir dermatolog çatlakların görünümünü en aza indirmek için profesyonel seçenekler hakkında daha fazla rehberlik sunabilir. 

Tretinoin kremi: Cildinize elastikiyet kazandırmaya yardımcı olan lifli bir protein olan kolajeni geri yükleyerek çalışır . Bu kremi son vakitlerde kırmızı yahut pembe bir görünüme sahip çatlaklar üzerinde kullanmak en uygunudur. Bu krem ciltte tahrişe neden olabilir. Gebeyseniz, tretinoin kremi kullanmamalısınız. 

Hyaluronik asit kremi: Bu, erken çatlaklara dengeli bir formda uygulandığında yardımcı olabilir. Hyaluronik asit, birden fazla insanın kullanması uygundur. 

Pulsed Dye (darbeli boya) lazer tedavisi: Bu tedavi kolajen ve elastinin büyümesini teşvik eder. Bu terapi tipik olarak daha yeni oluşan çatlak izlerinde en güzel sonucu verir. Daha koyu bir cilt tonunuz varsa, cilt renginin değişmesine neden olabilir.  

Mikrodermabrazyon: Bu, daha elastik çatlakların altındaki yeni cildi ortaya çıkarmak için cildin küçük kristallerle parlatılır. Mikrodermabrazyon , birtakım durumlarda eski çatlakların görünümünü güzelleştirmeye yardımcı olabilir. 

Excimer lazer tedavisi: Bu, cilt rengi (melanin) üretimini uyarır, böylelikle çatlaklar oluşan bölgeyle daha yakından eşleşir. 

Yine, rastgele bir tıbbi prosedürün yahut reçeteli ilacın çatlakları iyileştirebileceğinin garantisi yoktur. Bu prosedürlerin şişme, cilt tahrişi ve kızarıklık üzere birtakım yan tesir riskleri taşıdığını da unutmayın. 

Çatlaklar neden olur

Çatlaklar iki ana nedenden ötürü oluşur, gerilmiş cilt, bedeninizde kortizon artışı. Kortizon, böbrek üstü bezler tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Lakin bu hormonun çok fazla olması cilt elastikiyetinin kaybolmasına neden olabilir. Çatlak işaretleri de muhakkak durumlarda daha yaygın hale gelir:

– Pek çok insanın cildi hamilelik sırasında  gelişmekte olan fetüse yer açmak için çeşitli hallerde gerildiğinden çatlak izleri yaşar. Bu daima çekme ve germeden ötürü çatlaklara neden olabilir.

– Çatlaklar bazen süratle kilo aldığınızda yahut verdiğinizde ortaya çıkar. Ergenliğe giren gençler ani bir büyümeden sonra çatlakları fark edebilirler.

– Kortikosteroid kremler, losyonlar ve haplar, cildinizin esneme yeteneğini azaltarak çatlaklara neden olur.

Çatlak oluşumu yaşayacak kişiler

Aşağıdaki durumlarda çatlak izi olma bahtınız artar:

– Kadınlar

– Ailede çatlak izleri varsa (genetik)

– Hamilelik varsa

– Marfan sendromu varsa

– Büyük bebekler yahut ikizler doğurmuş kişiler

– Daha fazla beden tartısına sahip olanlar

– Kıymetli kilo kaybı yahut alımı yaşayanlar

– Kortikosteroid ilaçları alanlar

Dermatoloğa ne vakit gidilmeli

Çatlaklar doğal olarak oluşur ve izler sıhhat sorununa neden olmaz.

Bununla birlikte, altta yatan sıhhat şartlarının bir işareti olarak ortaya çıkabileceğinden, bir dermatoloğa çatlaklarınız hakkında gidebilirsiniz. Bilhassa aşağıda belirttiğimiz başka olağandışı semptomlar fark ettiyseniz.

– Açıklanamayan kilo alımı,

– İnce görünen, kolaylıkla çürüyen yahut yaralanmalardan sonra yavaş uygunlaşan cilt,

– Kas zayıflığı ve yorgunluk,

– Genel bir rahatsızlık hissi gibi

Bir dermatologla gitmek, çatlaklarınız sizi duygusal kasvete yol açacak kadar rahatsız ettiğinizde yahut kollarınızı, bacaklarınızı, karnınızı ve öbür beden kısımlarınızı çıplak bırakma konusunda isteksiz hissetmenize neden olduğunda da yararlı olabilir.

Not: Unutmayın, tıbbi tedavi de çatlaklardan büsbütün kurtulmaz. Lakin bir dermatolog tarafından önerilen yaklaşımlar büyük olasılıkla daha güzel sonuçlar verir.

Çatlak olmuşumu nasıl önlenir

Bol su tüketmek, istikrarlı beslenmek ve nizamlı antrenman yapmak , hamilelik sırasında bile ani kilo alıp vermenin neden olduğu çatlakları önlemeye yardımcı olabilir. 

Kilo alıp vermeye çalışırken bir diyetisyenden dayanak almak , ülkü kilonuza istikrarlı ve inançlı bir biçimde ulaşmanıza yardımcı olabilir ve bu da çatlak mümkünlüğünü düşürmenize yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu