Chia tohumu nedir yaşlanmayı yavaşlatıyor!

Son periyodun kullanımı yaygınlaşan ve zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği besinlerden biri olan chia tohumu insan sıhhatine epey yararlı. Güney Amerika’da yetişen bir cins adaçayı olan Latince adıyla Salvia hispanica tüm dünyada chia (çiya) bitkisi olarak biliniyor. Bu bitkinin tohumları ise chia tohumu olarak satılıp kullanılıyor. Chia tohumunun bilinmeyen yararlarını sizin için derledik. İşte chia tohumunun yararları!

Erken yaşlanmayı önler

Meksikalı araştırmacılar, chia tohumlarının daha evvel bildirilenlerden neredeyse iki kat daha yüksek doğal fenolik (antioksidan) konsantrasyonuna sahip olduğunu ortaya çıkardı ve antioksidan aktivitenin hür radikal aktivitesinin yüzde 70’ine kadarını durdurduğu gösterildi. Bu araştırma, chia tohumlarının yüksek antioksidan besinlerden biri olduğunu kanıtlamaktadır. Antioksidanlar, cildin tamirat sistemlerini hızlandırır ve daha fazla hasarı önler. Chia tohumlarının alınması iltihap ve özgür radikal hasarı nedeniyle erken yaşlanmayı önleyebilir.

Sindirime yardımcı

Chia, süper-yüksek lif oranına sahiptir. İki yemek kaşığı chia tohumunda yaklaşık 11 gram lif bulunur. Amerikan Diyetetik Derneği’ne nazaran, bir porsiyon chia tohumu günlük önerilen lif alımını sağlayabilir. Bedeninizin insülin düzeylerini dengelemesi için lif gereklidir. Ulusal Sıhhat Enstitüleri’ne nazaran, keten ve chia üzere tohumlar, yüksek lif içeriği ve sağlıklı yağları nedeniyle doğal bir kan şekeri dengeleyicisi olabilir.

Enerji veriyor

Chia tohumlarının yüksek lif içermesi bağırsakların düzenlenmesi ve sağlıklı dışkı için yarar sağlar. Chia tohumlarındaki varlıklı lif içeriği, insanların çok daha enerjik hissetmelerine yardımcı olur, zira kıymetli ölçüde su emer ve yenildiğinde midede çabucak genişler. Ayrıyeten tüketildiğinde, chia tohumları midede jelatin gibisi bir husus oluşturur. Bu jel oluşturucu tesir, chia tohumlarındaki çözünebilir liflerden kaynaklanır ve bağırsaktaki probiyotiklerin büyümesini destekleyen bir prebiyotik olarak çalışabilir.

Omega-3 kaynağıyla kalbi koruyor

Chia tohumlarının enflamasyonu aksine çevirme, kolesterolü ayarlama ve tansiyonu düşürme yeteneği, kalp sıhhati açısından son derece yararlıdır. Ayrıyeten, oksidatif gerilimin bilakis çevrilmesiyle, bir kişinin nizamlı olarak chia tohumlarını tüketirken ateroskleroz geliştirmesi daha az mümkündür. Chia tohumunda (salvia hispanica) linoleik asit yüksektir. Bu, bedenin yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerini emmesine yardımcı olan bir yağ asididir. Bu türlü küçük bir tohum için, sağlıklı yağlar açısından hayli yüksektir ve somondan daha fazla omega-3’lere sahiptir. Omega-3’ler kan basıncını, berbat kolesterolü ve enflamasyonu azaltarak kalbi korumak için çalışır. Enflamasyon kan damarlarına baskı yapabilir ve kalp hastalığına neden olabilir. Böylelikle chia tohumlarını yiyerek, omega-3’ler sayesinde kalbinizi güçlendirebilir ve koruyabilirsiniz.

Güçlü kemikler

İki yemek kaşığı Chia tohumu, önerilen günlük kalsiyum ölçüsünün yaklaşık% 18’ine sahiptir. Kalsiyum kemik sıhhatinde temeldir ve kemik gücünü ve kütlesini muhafazaya yardımcı olur. Chia ayrıyeten kemik sıhhati için öteki bir kıymetli besin olan bor içerir. Bor, kemiklerin ve kasların sağlıklı gelişimi için kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosforun metabolize edilmesine yardımcı olur.

Meme ve servikal kanser ile mücadele

Chia tohumları, bir omega-3 yağ asidi olan alfa lipoik asit (veya ALA) bakımından zengindir. 2013 yılında Moleküler Biyokimya Mecmuası, ALA’nın hem göğüs hem de servikal kanserlerde, kanser hücrelerinin büyümesini sonlandırdığını bulmuştur. Böylelikle, chia tohumlarını kanserle gayret eden besinlerden biri olarak tüketebilirsiniz.

Sağlıklı bir beyin destekleyicisi

Chia tohumlarındaki ALA üzere esansiyel yağ asitleri, bedeniniz bunları kendi başlarına üretemediği için diyetinizde tüketmek gereklidir. Chia tohumlarını tüketmek, ruh sıhhati ve beyindeki (serotonin ve dopamin gibi) nörotransmiterlerin düzeyini desteklemeye ve beyin hücrelerine daha fazla güç sağlamaya yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu