Çikolata kistleri belirtileri neler çocuk sahibi olmak mümkün mü?

Kadınlarda sıklıkla duyduğumuz ve kist hastalığı olarak bilinen çikolata  kistleri hakkında merak edilenleri bir ortaya getirdik! Çikolata kisti olan bir bayan çocuk sahibi olabilir mi? Bilhassa 30’lu yaşlardaki bayanlarda görülme oranı daha çok artan çikolata kisti hakkında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Anabilim Kısmı Üyesi Doç. Dr. Emre Pabuçcu, endometriozis ve çikolata kistleri hakkında değerli açıklamalarda bulundu.

ÇİKOLATA KİSTLERİ ENDOMETRİOZİS BİREBİR HASTALIK MIDIR?

Endometriozis, toplumda her 10 bayandan 1’inde izlenebilen, bayanda çeşitli dokularda tutulum yapabilen, kronik ve hayat standartlarını düşüren bir hastalıktır. Bu hastalık, tıpkı tümörlerde olduğu üzere yayılabiliyor ve böylelikle evresi de artıyor. Lakin şu mevzuyu açıklayalım, bu hastalık bir kanser değil. Çikolata kistleri ise bu hastalığın ileri evrelerinde yumurtalıklarda görülen hali. Tek yahut iki taraflı olabiliyor.

ÇİKOLATA KİSTLERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hiçbir sorun çıkarmayacağı üzere, şiddetli kasık ağrıları, bulantı, karın ağrıları, adet devirlerinde şiddetli ağrılar ve kısırlık sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Ağrının yanında, kısırlık nedenleri ortasında da sayılmaktadır. Bilhassa büyük kistler, yumurtalığı kendi etraflarında döndürüp kan akımlarını bozabilir yahut patlayarak acil bir durum yaratabilir.

Bu kistleri ne vakit tedavi etmek gerekli, tedavide hangi sistemler kullanılıyor?
Çikolata kistleri, bilhassa tek taraflı ve çok ağrılı olduğunda boyutlarına bakılarak ameliyat kararı verilebilir. Yeniden genç hasta, âlâ yumurta rezervi ve boyutça büyüklük varsa ameliyat planı yapılabilir. Çoklukla laparoskopi yani kapalı ameliyat öneriyoruz. Bu kararı verirken over rezervine bakmak çok kıymetli. Şayet rezerv az ise ki bundan kastımız AMH bedelinin <1ng/ml olmasıdır, ameliyat kararını tekrar gözden geçirmek gerekir. Zira en usta ellerde bile ameliyat sonrası rezervde azalma olmakta. Bu da erken menopoz riskini taşıyor. Bilhassa 2 taraflı-büyük kistlerin varlığında ve daha evvel geçirilmiş cerrahi varsa ameliyat riskli.

ÇİKOLATA KİSTLERİNİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Bu kistler, birtakım durumlarda 3-6 aylık müddetlerde hormonlar ile tedavi edilebilmekte. Bilhassa adet devirlerinde şiddetli ve dirençli ağrı tanım eden bayanlarda cerrahi planı yapılmayacak ise hormonlar ile kistler baskı altına alınabilir.

ÇİKOLATA KİSTİ OLAN BAYANLARIN ÇOÇUĞU OLUR MU?

Önemli olan yumurtalık rezervi ve tüplerin durumudur. Rezervi güzel ve tüpleri açık olan bir bayan resen hamile kalabilir. Şayet ameliyat planı varsa, bilhassa ileri evrelerde birinci bir yılda tekrar tabiatıyla gebelik izlenebilir.

Tüp bebek çok tesirli bir tedavi hali fakat herkese her vakit önermek yanlışsız değil. Tüp bebek kararı vermek için şu 4 bahis çok kıymetli: Bayan yaşı, over rezervi, evlilik mühleti, sperm özellikleri, üzere belirtiler göz önünde tutulmalıdır.

 Kadın yaşı 38’den yüksek ve rezerv sonda ise, 2 taraflı kist var ise, tüpler tıkalı ise ve sperm sayısı az ise vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine geçmek gerekir. Bu kıymetlerde sorun yok ise, yaş genç ve evlilik mühleti az ise beklemek yahut aşılama da tedavi biçimi olarak önerilebilir

Başa dön tuşu