Çikolatanın faydaları neler kolesterolü düşürüp hafızayı geliştiriyor!

Tatlı krizlerinin öznelerinden biri olan çikolata, ne kadar sağlıklı beslenmeye dikkat etseniz de başta bayanlar olmak üzere herkesin sık sık canının çektiği ve tüketmek istediği bir abur cubur. Pekala sık sık çikolata yeme isteği neden olur ? İşte o nedenler…

KAN ŞEKERİNİN DÜŞÜK OLMASI

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Lorraine Kearney bunu şöyle açıklıyor: “Öğünler ortasında fazla boşluklar bıraktığınızda kan şekeriniz düşüyor ve güce gereksinim duyuyorsunuz. Tatlı yiyecekler güç düzeyini süratli bir halde yükselttiği için ister istemez şekerli şeyler istiyoruz. Lakin bu durumda çikolata yemek yanlışsız bir tercih değil. Süratli bir biçimde yükselen güç, birebir süratle düşecek ve daha fazla tüketmek isteyeceksiniz. En güzeli öğünler ortasında büyük boşluklar bırakmamak, kan şekerini istikrarda tutan yüksek lif oranına sahip yiyecekler tüketmek.”

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ

Kearney’e nazaran düşündüğünüzden çok daha fazla bireyde magnezyum eksikliği var. Çikolata bu mineral bakımından epey güçlü bir besin. Küçük bir kare çikolatada 41 miligram magnezyum bulunuyor. Bayanların günde ortalama 320 gram magnezyum alması gerekiyor. Pekala bu bahiste ne yapmanız gerekiyor? En düzgünü çok fazla süreç görmemiş doğal çikolataları tercih etmelisiniz. Zira kakao süreç gördükçe magnezyum oranı düşüyor. Kas ağrısı, telaş ve uykusuzluk üzere semptomlar yaşıyorsanız bir uzmana başvurup magnezyum düzeyinizi denetim ettirmelisiniz.

ADET DÖNEMİ

Araştırmalara nazaran bayanların yüzde 50’si adet devri yaklaştığında çikolata krizi yaşıyor. Bunu açıklayan hiçbir biyolojik gerçek olmasa da muhtemelen bu periyotta düşen gücümüzü yükseltmek ve biraz daha keyifli hissetmek için çikolataya başvuruyoruz.

FAZLA STRES

İş ömrünün getirdiği gerilim de canınızın çikolata çekmesine neden olan etkenlerden. İçtiğiniz kahveler de artık işe yaramıyorsa çikolataya sığınabilirsiniz. Gerilimli yahut dertli olduğumuzda kendimizi yeterli hissettiren yiyecekleri elimizin altında tutabiliyoruz. Kearney bu durumda çikolatayı seçmemizi şöyle açıklıyor: “Bir karbonhidrat lisanımıza dokunduğunda, dopamin salgılıyoruz ve beynimizin ödül ve zevk ile tetiklenen kısmı uyanıyor. Gözümüzün döndüğü o an çikolatayla her şeyi unutuyoruz lakin bu çok kısa sürüyor. Sonra tekrar memnunluğu arıyoruz.”

ALIŞKANLIKLAR

Her gün kesinlikle çikolata yahut çikolatalı bir şey tüketiyor musunuz? Öyleyse bu bırakmanız gereken bir alışkanlık. Artık gereksiniminiz olduğu için değil, rutininiz haline geldiği için tüketiyorsunuz. Bunun yerini hemen sağlıklı bir atıştırmalıkla doldurmalısınız.

ÇİKOLATANIN FAYDALARI

Çikolata isteğinizin nedenlerini belirlediğinize nazaran artık size birkaç güzel haberimiz var. Kakao aktioksidan açısından epey varlıklı bir besin. Araştırmalar gösteriyor ki çikolata kolesterolü düşürüyor ve hafızanızı geliştiriyor.

Ancak handikapı şu ki, yediğiniz paketli eserler çikolatanın besleyici özelliklerini pek de taşıyor sayılmaz. Tam aksisi şekerle dolu olduğu için sıhhatinizi makus tarafta etkiliyor. Uzmanlar çikolatadan faydalanmak için en az %70 oranında kakao içeren çikolataların tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Siz yeniden de birkaç modülden fazla yemeyin.

Başa dön tuşu