Cilde zarar veren yiyecekler neler şekerden uzak durun!

Sağlıklı ve istikrarlı beslenmenin yanında idman hoş bir cilde sahip olmanın yolu. Lakin kimi besinler var ki cildi güzelleştiren kolejen üzere unsurlara ziyan vererek cilt kırışıklıklarına ve erken yaşlanmaya yol açıyor. Buna mahzur olmak için o yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. İşte cilt sıhhatiniz için uzak durmanız gereken besinler!

Şeker 

İnce rafine yahut ek formda şeker cilde ziyan veren bir besindir. Cildinizi pürüzsüz ve canlı tutan bir protein olan kolajene, şeker yüzünden hasar vermiş olursunuz. Ayrıyeten şeker yüksek asit içerdiğinden akne oluşumuna neden olur. Aynaya baktığınızda cansız bir cilt ile karşı karşıya kalırsanız şeker azaltmayı hatta kesmeyi düşünebilirsiniz.

Fast Food 

Fast food, cilde ziyan veren birçok gereçle doludur. Bunlar ortasında trans yağlar, doymuş yağlar, besin boyaları, kimyasallar, tuz ve şeker vardır. Bunları tükettiğinizde akne, kırışıklık ve cilt kuruluğu sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz

Yapay tatlandırıcılar 

Yapay tatlandırıcılar birçok kimyasal içerir. Cildinizde çok fazla sivilce çıkmasına neden olabilir. yapay tatlandırıcılarından uzak durarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Rafine tahıllar

Rafine tahıllar kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Rafine tahıllar yerine kabak, tatlı patates üzere nişastalı zerzevatları tercih edebilirsiniz. Zira bu sebzeler cilt tonunuzu arttıran A vitamini, C vitamini, potasyum ve su bakımından epeyce zengindir.

Kabuklu deniz ürünleri 

Kabuklu deniz eserleri her ne kadar iyot bakımından güçlü olması sıhhatiniz açısından güzel olsa da akneye neden olabilir. bu yüzden kabuklu deniz eserlerini ayda bir yahut iki defa tüketmeye dikkat edin.

Sütlü çikolata

Bitter çikolatanın yararı epey fazlayken sütlü çikolata cildinizi mahvedebilir ve cildinizin sivilcelenmesine neden olur. Bitter çikolatasını hayatınızda değerli bir yere koyarsanız hem çikolata gereksiniminizi karşılamış olursunuz hem de sıhhatinizi korumuş olursunuz.

İşlenmiş gıdalar

İşlenmiş tüm besinler çoklukla cildi kurutan ek tuz içerir. Tuz, hücrelerdeki suyu emerek kuruluğa neden olabilir. Mümkün olduğu kadar taze besinleri tercih edin. Konserve üzere işlenmiş besinler satın alırsanız kesinlikle şeker içeriğini denetim edin.

İşlenmiş yağlar

Çerezlerde, cipslerde, birtakım konserve yiyeceklerde ve soslarda bulunan işlenmiş yağlar, sıhhatsiz bir formda işlenmiştir. Bu üzere yağlar gözeneklerinizi tıkayabilir ve iltihaba sebep olabilir. Olabildiğince işlenmiş yağlardan uzak durun.

Başa dön tuşu