Ciltteki küçük beyaz kabarcıklar nedir? Nasıl geçer?

Yeni doğan bebeklerin %40-50’sinin yüzlerinde küçük beyaz yumrular vardır. Bazen bu sivilceler yetişkinliğe kadar bizimle kalır. Uygun haber şu ki, onlara sahip olmak büsbütün olağan. Yalnızca sizin için her şeyi tek bir yerde topladık, yani karşılıklar için internette çılgınca gezinmeye gerek yok.

O şişlikler ne?

Tümseklerin resmi bir ismi var, milia (süt lekeleri). Cildinizin çabucak altında sıkışan keratin ile doldurulurlar. Kural olarak, göz kapaklarında, yanaklarda ve alında beyaz şişlikler görülür. Birçoğu, milia’nın bir sivilce hali olduğuna inanır, lakin sivilce ekseriyetle hormonlar tarafından tetiklendiğinden, bu gerçeklerden uzaktır.

Neden birinci etapta görünüyorlar?

Milia’ya neyin neden olduğunu hakikaten kimse bilmese de, hala kimi mümkün açıklamalar var. Cildiniz ziyan görmüş olabilir. Tahriş, güneşe maruz kalma, yanıklar yahut ağır cilt bakım eserlerinin tesirleri miliaya neden olabilir. Bir öteki mümkün sebep  de gözeneklerde sıkışan meyyit deri birikmesidir. Son olarak, bunun en kolay yanıtı genlerinizdir. Genetik olarak yatkın olabilirsiniz.

Onlar hakkında ne yapmalı?

Tümsekler için hakikaten bir şey yapmanıza gerek yok zira büsbütün zararsızlar. Tekrar de estetik açıdan endişeleniyorsanız, size yardımcı olabilecek birtakım tahliller var. Unutmayın, muhtemel önleyici önlemlerin hiçbirinin tesirli olduğu kanıtlanmamıştır. Yeniden de onları denemek isteyebilirsiniz.

Cildinizi nemlendirin ve koruyun

İyi bir güneş gözetici ve nemlendiriciye yatırım yapmak uygun bir fikirdir. Bu eserler cildinizin  korunmasını , yumuşak ve esnek olmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır. Kışın yahut pencere kenarına oturduğunuzda bile güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Pul pul dökülme

Aşırıya kaçmamak kıymetlidir. Cildinize ziyan vermemek ve daha fazla darbeye neden olmamak için nazik fırçalar kullanın. Meyyit hücreleri meskende dikkatli bir biçimde çıkarın yahut profesyonel yüz bakımı yaptırın.

Retinol içeren eserleri deneyin

Retinolün miliaları yok eden bir bileşen olduğuna inanılıyor. Retinol kremleri pürüzsüz bir cilt katmanı ortaya çıkarır ve birikmeyi önler. Birtakım retinol içeren eserlerin cilde ziyan verebileceğini unutmayın, bu nedenle daha yumuşak olanları tercih edin.

Salisilik asit kullanın

Bu asit çoklukla sivilce ile savaşmanın bir yolu olarak önerilir ve milia için de işe yarayabilir. Maksat cildin katmanlarını inceltmek. Bu halde, milia kisti hür bırakabilirsiniz. Yatmadan çabucak evvel salisilik asit uygulayın.

Başa dön tuşu