Corono virüsten korunmak için aşırı tüketilen C vitamini idrar kaçırmaya neden olabilir!

Günümüzde idrar kaçırma bilhassa bayanların en büyük sorunları ortasında yer
alıyor. İdrar kaçırma çok daha önemli sıhhat meselelerinin da habercisi olabiliyor. Corona virüsünden (COVID-19) korunmak hedefiyle bu süreçte gereğinden fazla tüketilen C vitamininin, bilhassa çok etkin mesaneye bağlı sıkışma tipinde idrar kaçırma sorunu yaşayan bireylerde sorun yaratabileceğini belirten Kontinans Derneği Lideri Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Bu devirde acil olmadıkça konuttan çıkılmamalı. İdrar kaçırma sorunu yaşayan ileri yaştaki bireylerin tabibe başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum.” diye konuştu.

”C vitamini bağışıklık sistemi için gerekli”

Corona virüsünden (COVID-19) korunmak için pek çok kişi bağışıklık sistemini güçlendirdiğini düşünerek C vitamini almaya başladı. C vitamininin bağışıklık sistemi için gerekli vitaminlerden bir tanesi olduğunu söyleyen Kontinans Derneği Lideri Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Ancak bedenin gereksiniminden fazla alınan C vitamini, bağışıklık sistemine ekstra yarar getirmez. Esasen bedenimiz fazla C vitaminini depolamıyor ve idrar yoluyla dışarı atıyor. C vitamini bedenden atılırken idrarı daha asidik hale getiriyor. Bu da bilhassa çok faal mesane ve mesane ağrısı / interstisyel sistit teşhisli hastalarda şikayetlerin alevlenmesine neden oluyor.” dedi. Bilhassa idrar kaçırma sorunu yaşayanların C vitamini tüketirken dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Eğer siz doğal besinlerle C vitamini alıyorsanız ve kronik bir hastalığınız yoksa, ekstra C vitamini almanıza da gerek yok. Bu klinik çalışmalarla ispatlanmış bir bilgi.
Doktor önerisi olmadan, kendi kendimize ekstradan C vitamini almamıza gerek yok. Doğal ve istikrarlı beslenen, sağlıklı bir insan da şayet sebzesini, meyvesini yeteri kadar tüketiyorsa esasen C vitamini eksikliği olmaz. Hasebiyle sağlıklı bireyler için katiyetle ekstra C vitamini almayı önermiyoruz.” diye konuştu.

İdrar kaçıranlar ve mesane ağrısı sendromu olanlar C vitamini tüketirken dikkat etmeli

Fazla tüketilen C vitamini sonrasında çok faal mesane ve mesane ağrısı sendromlu hastaların şikayetlerinin arttığını söz eden Prof. Dr. Tufan Tarcan şöyle devam etti: “Aşırı faal mesane dediğimiz şey, bayanlarda ve erkeklerde rastgele bir anatomik ya da hormonsal nedene bağlı olmadan hastada ani sıkışma hissinin ortaya çıkmasıdır. Bazen bu ani sıkışma hissiyle birlikte hasta tuvalete gidene kadar idrarını yetiştiremiyor ve kaçırıyor. Buna da ‘sıkışma tipi idrar kaçırma’ ismini veriyoruz. Gereğinden fazla C vitamini aldığımızda, bu C vitamini, idrarı asitleştirerek mesanenin daha fazla uyarılmasına ve çok etkin mesane sendromlu hastalarda şikayetlerin artarak kişinin daha büyük
sıkıntılar çekmesine sebep oluyor.” Kontinans Derneği Lideri Prof. Dr. Tufan Tarcan, mesane ağrısı sendromu / interstisyel sistit hastalığını ise şu biçimde anlattı: “Burada sebebini bilmediğimiz bir halde mesanede dolumla birlikte
ağrı oluşuyor. Mesane doldukça ağrı şiddetleniyor. Rastgele bir bakteri ya da virüs etiyolojide rol oynamıyor. Otoimmün bir hastalık değil. Şimdi nedenini bilmiyoruz. Ancak bu hastalıkta bilhassa yediğimiz içtiğimizle çok paralel seyrediyor semptomlar. Bilhassa idrarın asidik olması mesaneyi daha çok uyarıyor ve mesane ağrısını şiddetlendirerek sıklığını artırıyor. Biz bu türlü bir süreçte hastaya zatendiyetle alakalı bir beslenme öneriyoruz. Bu tabloda şayet C vitamini fazla alınırsa mesane ağrısısendromunda şikayetlerin artması formunda bir sonuçla karşılaşıyoruz.”

Fazla C vitamininin sağlıklı şahsa yararı yok!

Bağışıklık sistemi olağan olan, beslenme zahmeti olmayan bir kişinin ekstradan C vitamini almasına muhtaçlığı olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Fazladan aldığınız C vitamini yalnızca idrar kesenize ziyan verir. Gereğinden fazla C vitaminini beden biriktirmez ve atar. Bu idrar ile atılan C vitamini de idrarınızı asidik hale getirerek kimi mesane semptomlarının ortaya çıkmasına ya da olan
hastalıklardaki şikayetlerin çoğalmasına yol açar.” açıklamasında bulundu.

Evden çıkamayanlar için mesane pedi hijyeni sağlayabilir

Yaşadığımız bu güç süreçte önemli bir sıhhat sorunu olmadığı sürece, bilhassa 65 yaş üstü şahısların hastanelere gitmemesini öneren Prof. Tarcan, idrar kaçırma sorunu yaşayan bir kişinin tedavi sürecine kadar hijyen açısından alacağı tedbirleri ise şu formda paylaştı: “İdrar kaçırma tedavisi için kesinlikle bir üroloji uzmanına başvurulması gerektiğini daima söylüyoruz. Lakin, bu pandemik devirde elbette tabibe başvurana kadar, idrar toplayıcı eserleri yani mesane pedlerini kullanabiliriz. Corona virüsü münasebetiyle meskenden çıkamadığımız bu süreçte idrar kaçırma sorunu yaşayanlara özel olarakspesifik tasarlanmış mesane pedlerini tavsiye ediyorum. İdrar kaçırma sorunuyla çaba edenler bu süreci mesane pedlerinin yardımıyla konuttan dışarı çıkmadan daha hijyenik ve daha sağlıklı birşekilde geçirebilirler. Fakat, bilhassa yeni başlayan idrar kaçırma ile birlikte ateş, idrar yaparkenyanma, idrarda makûs koku ya da renk değişikliği, yahut sistemik farklı yakınmaların bulunması halinde vakit geçirmeden bir üroloji uzmanına başvurmak gerekir.”

Başa dön tuşu