D vitamini hangi besinlerde bulunur güneşsizlik hasta ediyor!

D vitamini insan bedeni için epeyce kıymetli bir vitamin kaynağıdır. D vitamini eksikliğinde bedende çeşitli hastalıklar medyana gelmektedir. Bunun için günlük olarak bedenin muhtaçlığı olan D vitaminini karşılamak ve tıpkı vakitte D vitamini bulunan besinleri tüketerek bir bütün olarak çalışmak gerekir. Pekala D vitamini hangi besinlerde bulunur? D vitamini nasıl alınır? Günde yalnızca 20 dakika kadar güneşten alabileceğiniz D vitamini hakkında bilinmesi gerekenler hakkında Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş kıymetli bilgilendirmelerde bulundu.

D VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE VAR?

Temel kaynağı güneş ışınları olan D vitamini, bedenimiz için hayati bir kıymete sahip. Eksikliği kelam konusu olduğunda son derece riskli hastalıklara yol açabiliyor. Günde yalnızca 20 dakikalık güneşlenerek ve kimi besinlerle bu gereksinimi karşılamak mümkün! Son yıllarda oluşan güneş fobisinin sıhhat için son derece vahim sonuçlar yaratabilir. Muhafaza faktörü 30, hatta 50 olan koruyucular olmadan kumsala gidilmez oldu. Söylenenin tam tersine, asıl güneş değil güneşsizlik hasta eder! D vitamini zengini besinler ile güneş ışınlarının bir grup olarak birlikte çalışması gerekir.

Son yıllarda giderek artan kanser hadiselerinin gerisinde yatan değerli faktörlerden birinin güneş fobisi olduğunu gösteren çok sayıda araştırma bulunuyor. Enteresan fakat yaklaşık 30 sene evvel bu fobinin tohumları atıldığında maksat, İnsanlığı cilt kanserinden korumaktı. Gelin görün ki, cilt kanseri azalmadı, tersine tüm kanserler patladı! Zira onca yıl boyunca D vitamininin hayati kıymeti ve insan bedeninin D vitamini sentezlemek için güneş ışınlarına gereksinim duyduğu gerçeği göz arkası edildi.

Dr. Ümit Aktaş, D Vitamini eksikliği kelam konusu olduğunda karşılaşılabilecek riskleri, Mutluluk Kürleri 2 kitabında yer alan “Güneşten Korkma” bölümünde şöyle sıralıyor:

Bağışıklık sisteminiz çöker, kanser olma riskiniz artar, osteoporoz olma riskiniz artar, depresyona girme riskiniz artar, çocuğunuzun kemikleri gelişemez, tansiyon hastası olma riskiniz artar, kalp krizi geçirme riskiniz artar, romatizma hastası olma riskiniz artar, besinlerle destekleyin!

Kanserden gribe kadar tüm hastalıklara karşı en tesirli savunma silahının güçlü bir bağışıklık sistemi olduğunu hatırlatan Aktaş, “Güçlü bir bağışıklık sistemi için D vitamini kaynağı gerekiyor. Şayet besinlerle gereğince D vitamini almıyorsanız, ne kadar güneşlenseniz de beyhude. Bunun tam aykırısı de geçerli. Besinlerle alınan D vitamini etkin formda değildir. Güneş, etkin olmayan D vitamininin faal hâle geçmesini sağlar” diyor.

GÜNEŞ CİLDİN ERKEN YAŞLANMASINA NEDEN OLMUYOR!

Güneşin, cildin erken yaşlanmasına yol açtığı istikametindeki inanışın yanlış olduğunu vurgulayan Aktaş, birtakım kolay tedbirler ve yanlışsız beslenmeyle cildin güneşe karşı dayanıklılığını artırabilmenin mümkün olduğunu söylüyor:

Yüzünüzü örtün: Nispeten daha ince bir deriye sahip olan göz etrafınızı, hatta yüzünüzü güneşten koruyabilirsiniz. Bedeniniz, gereksiniminiz olan D vitamini sentezi için kâfi olacaktır.

Bol domates, yeşillik tüketin: Domatesin içindeki likopen cildi güçlendirerek, güneş ışınlarına karşı daha dirençli olmasını sağlar. Bilhassa yağda pişmiş domates bol ölçüde likopen (güçlü bir antioksidan) içerir ve yağla birlikte tüketildiğinde beden tarafından daha kolay emilir. Güçlü antioksidanlar, C ve E vitaminleri içeren yeşil yapraklı sebzeler, güneşin hasarlarına karşı güçlü birer bariyer oluşturur. Omega-3 yağ asitlerini unutmayın: Omega-3 yağ asitleri açısından güçlü bir diyet ve tertipli olarak omega-3 desteği almak cildi güneş yanığından ve lekelerden korur.

GÜNEŞTEN FAYDALANMAK İÇİN NE YAPMALI?

Güneşin sıhhat yararlarından yararlanmak için yalnızca 20 dakika güneşlenmek kâfi. Şayet açık tenliyseniz birinci bir-iki gün beş-on dakika güneşlenin, deri renginiz biraz yoğunlaşınca süreyi artırın.

Güneşle temas saati de değerli. D vitamini rezervlerinizi doldurmak istiyorsanız, güneş doruktayken, yani öğle saatlerinde çıkmanız gerekiyor. İnsan bedeninin D vitamini ürettiği saatler 11.00 – 13.00 ortası. Bedeniniz da tabiatla uyumlu halde birebir saatlerde D vitamini üretiyor.

Güneşlendikten sonra sakın çabucak duş almayın. Bedeninize vitamini sentezlemesi için bir mühlet verin.

Güneşten lakin ve lakin cildinize hiçbir şey sürmeden faydalanabileceğinizi unutmayın. SPF faktörü yüksek olan her güneş kremi güneşten gelen UVB ışınlarını bloke eder. Yalnızca el ya da ayaklarınızı güneşe göstermeniz kâfi değildir. Güneş ışınlarının bedeninize değdiği alan ne kadar geniş olursa o kadar düzgün.

TENİ HASSAS OLANLAR İÇİN DOMATES KÜRÜ!

Malzemeler: 2-3 adet domates, 1 kahve fincanı soğuk sıkma sızma zeytinyağı, kaya tuzu Domatesleri kabukları doğrayın. Bir tavada birkaç kaşık sızma zeytinyağında kabuklu olarak soteleyin. Kaya tuzu ile çeşnilendirin. Ilınmasını bekleyin.

Bu tanımı domates mevsimi başlar başlamaz uygulayabilirsiniz. Domatesin içindeki likopen bedende yağla çözünür, yüksek ısıyla da bedenin faydalanabileceği bir form alır. Yaz mevsimi boyunca bu biçimde hazırladığınız domates püresini her gün ya da haftada en az 3-4 kere tüketmeye çalışın.

Başa dön tuşu