Dantelli iç çamaşırı giymenin zararları ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor!

Kadınların epeyce fazla tercih ettiği dantelli iç çamaşırlarının önemli sıhhat problemlerine yol açtığını biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız! Uzmanlar uyarıyor! Dantelli iç çamaşırları dikkatsiz kullanıldığında sıhhat problemlerine yol açıyor. Merak edilenleri Dermatolog Ekrem Civaş’tan öğrendik. 

KRONİK CİLT DEĞİŞİKLİKLERİ GÖZLENEN SONUÇLAR ARASINDA! 

Hazır giysiye bilhassa iç çamaşırlara karşı alerji hayli sık rastlanmaktadır. Tepki cilde temasıyla başlar. Ekseriyetle hipersensitivite ve sonrasında kronik cilt değişiklikleri gözlenen sonuçlardır. Araştırmalar yüzde 100 pamuklu eserlerin yün, naylon ya da fabrikasyon başka dokulara oranla bedenimizle daha uyumlu olduğunu gösteriyor.

KIL DÖNMESİNE NEDEN OLUYOR 

Hammaddenin yanı sıra çamaşırların boyası, yıkama sonrası sabun kalıntıları, çamaşırda kullanılan elastik materyal, yağlar, gresler, pestisitler ya da katran ile kirlenmiş dokumacılık, beden sıcaklığı ve dar giysi usulüyle birleştiğinde allerji ve kıl dönmesine sebep olmaktadırlar. Kıl dönmesi, bilhassa bikini bölgesinde kılların sürtünmeye bağlı batıklar geliştirmesi sonucu oluşur.

Başa dön tuşu