Diş bakımında yapılan hatalar neler çok sert fırçalamak zarar veriyor!

Ağız ve diş sıhhati hem imaj hem de sıhhatimiz için dikkat etmemiz gereken bir mevzu. Korktuğumuz diş tedavilerinden kurtulmanın yolu kesinlikle diş bakımından geçiyor. Diş bakımını yaparken ise yapılan yanılgılar dişlerde çürümeye, diş etlerinde ziyanlara yol açabiliyor. Çürük oluşumunu engellemek için diş bakımınızda bu yanılgıları sakın yapmayın…

Ağzınızdaki berbat kokuyu önemsememek

Ağzınızdan gelen makûs bir koku, hijyen bakımından sağlıklı değildir ve diş eti hastalığınızın olduğunun göstergesi olabilir. Kimi durumlarda ağzımızdan gelen makus kokuyu fark etmeyebiliriz. Bunu test etmek için bileğinizin içini yalayın akabinde 5-10 saniye bekleyin ve son olarak bileğinizi koklayın.

Diş fırçasını vaktinde değiştirmemek 

Araştırmacılara nazaran olağanda diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirmeniz önerilir. Bilhassa fırçanın kılları yıprandığında bunu yapmanız gerekir. Böylelikle diş fırçalamanız daha verimli olacak ve her kuytu, çatlak temizlenecektir.

Dişinizi fırçaladıktan çabucak sonra bir şeyler yemek ve içmek 

Tabii ki, her sabah meskenden çıkmadan dişlerinizi fırçaladıktan sonra yiyecek ve içecek tüketebilirsiniz. Fakat bunu azaltmakta yarar var. Bu durum dişlerinizi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden kesinlikle dişinizi bir şey yiyip içmeden fırçalamak yerine, son adım olarak hayatınıza geçirin.

Çok sert fırçalamak 

Dişlerinizi sert fırçalamak epey ziyanlıdır ve dişlerinizi hassas bir hale getirebilirsiniz. Bu noktada size uygun gerçek diş fırçasını seçmek de değerlidir. Bu hususta diş doktorunuza danışabilirsiniz.

Fırçaladıktan sonra dişleri süratlice durulamak 

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı su ile durulayabilirsiniz. Diş macununu yutmayın ve dişlerinizi durularken bir an da suyu tükürmek yerine, ağzınızın içinde az ölçüde alıp suyu dolaştırıp tükürün. Bu alışkanlık diş çürümesini %25’e kadar azaltmanızı sağlayacak.

Yeteri kadar diş fırçalamamak

Dişlerinize günde yalnızca 30 saniye harcamak pek güzel bir sonuç doğurmayacaktır. Bu durum dişlerinizde öteki sorunlara neden olacaktır. Tüm ağız için kesinlikle 2 dakika diş fırçalama müddetiniz olsun.

Yemekten sonra dişleri çabucak fırçalamak

Yemekten çabucak sonra dişlerinizi fırçalamanın, bilhassa asidik bir şey tüketmişseniz emayenizi olumsuz etkileyebilir. Yemek yedikten sonra kesinlikle 30 dakika bekleyin ve o denli fırçalayın.

Hasta olduğunuzda diş fırçanızı değiştirmemek 

Diş fırçanız ağızdaki bakterileri öldürmez bu yüzden hasta olduğunuz an diş fırçanızı değiştirmeniz gerekir. Güzelleştikten sonra da tıpkı süreci yine yapın.

Başa dön tuşu