Diş sağlığına dikkat hamilelikte erken doğuma neden oluyor!

diş eti sıhhati yalnızca beyaz gülüşler için değil pek çok sıhhat sorununun önüne geçmek için epey değerli ve üzerinde durulması gereken bahislerden biri olarak karışımıza çıkıyor. Ağızda başlayan sindirim dediğimiz pek çok besini sağlıklı bir formda parçalamak için ağız içi sıhhatine olabildiğince itina göstermemiz gerekiyor. Yapılan araştırmalara nazaran diş eti hastalığı hamilelik devrinde erken doğum riskini arttırdığı ortaya çıktı! Diş tabibi Pertev Kökdemir diş eti sıhhati hakkında değerli bilgiler verdi.

Yeni yapılan araştırmaların sonuçlarına nazaran, diş eti hastalığı olan hamilelerin erken doğum riskini arttırabiliyor. Çalışmanın bir kesimi olarak, araştırmacılar yaklaşık 150 bayanın gebeliklerini ve ağız sıhhatini inceledi.

Ağız Sıhhati Vakfı Genel Müdürü Dr. Nigel Carter OBE, araştırmanın ağız sıhhatinin genel refah üzerindeki tesirini vurguladı. Ağzımızın sıhhati, genel sıhhatimizin birçok yerinde direkt tesirli olabilir. Buna daha inançlı bir doğum yapma talihi da dahildir. Birçok bayan için hamilelikte ağız sıhhatinin korunmasını güç hale geliyor. Bunun nedeni, bu müddet zarfında hormonal değişikliklerin diş etlerini dental plağa karşı daha savunmasız bırakması ve bulantı refleksi nedeni ile fırçalama sıklığındaki ve süresindeki azalmalardır.

Başa dön tuşu