Disleksi nedir çocuklarda öğrenme bozukluklarına neden oluyor!

Öğrenme bozukluklarının en sık rastlanan nedenlerinden biri olan disleksi, çocuklarda okuldan kaçma, arkadaş edinememe üzere davranışlar belirtilerini oluşturuyor. Dikkat ve hafızayı da etkileyen bu rahatsızlığın giderilmesinde erken teşhis ve erken eğitim ehemmiyet taşıyor. İşte disleksi hakkında tüm merak ettikleriniz!

Disleksi nedir? 

Disleksi, kişinin olağan yahut üstün zeka seviyesinde olmasına karşın okuma, yazma ve lisan hünerlerinde sorun yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğu olarak isimlendirilir. Çoklukla okuma bozukluğu halinde gözlemlenen disleksi, dikkat ve hafızayı da etkilemektedir.

Disleksili çocuklar arkadaşlarının gerisine düşebilirler

Disleksili (dislektik) çocuklar okuma ve yazmada zahmet çektiği için öğrenme seviyesinde arkadaşlarının gerisinde kalabilirler. Birebir vakitte manaya bozukluğu, marifetler ortası çelişki ve çok dikkatsizlik de disleksi – öğrenme zahmeti belirtileridir.

Disleksinin belirtileri

Gelişimsel ve travmaya bağlı olan iki çeşidi var

Disleksi doğuştan gelen gelişimsel ve travmaya bağlı disleksi olarak ikiye ayrılır. Doğuştan gelen disleksi kalıtsal olabileceği üzere, doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrası komplikasyonlara bağlı olarak gelişebilir.

Akranlarına nazaran yavaş okur ve yazar

Çocuğunuz okula başladığı vakit, okuma yazma öğrendiği süreçte akranlarına oranla yavaş okuyor ve yazıyorsa, okurken yahut yazarken ses ve hece atlıyorsa, b,d p,q üzere sesleri karıştırarak okuyup yazıyorsa, okuduğu metni anlamada zahmet çekiyorsa, sayıları algılamada ve hesaplamada karıştırmalar ve zahmetler yaşıyorsa çocuğu disleksi açısından kıymetlendirmek gerekir.

Disleksi sorunu olan çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Dislektik çocuklar okul derslerinde başarısız olmaları durumunda özgüvenlerini kaybedebilirler. Buna bağlı olarak öbür ruhsal sorunlar başlayabilir. Okumayı öğrenemeyip yaşıtlarının alay konusu olma ihtimalleri de maalesef bulunur.

Karamsarlığa kapılabilirler

Öte yandan, disleksili çocuklar çok ince fikirli oldukları için, etraftan olumsuz etkilenmeleri ve karamsarlığa kapılmaları an problemidir. Bu yüzden çocuk üzerinde sorumluluğu olan herkes disleksi ne demektir, okuma zahmeti nasıl giderilir, dislektik çocuğa nasıl takviye olunur, disleksi için neler yapılmalı ve gibisi bahislere hakim olmalıdır.

Başa dön tuşu