Diyabet deri enfeksiyonu riskini yüzde 50 arttırıyor aman dikkat!

Uzmanlar uyarıyor! Aman dikkat! Çağın salgını diyabet rahatsızlığı enfeksiyon riskini yüzde 50 arttırıyor. Hususla ilgili tüm merak edilenleri Anadolu Sıhhat Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman’dan öğrendik.

DİYABET DERİ ENFEKSİYONU RİSKİNİ YÜZDE 50 ARTTIRIYOR 

Türkiye’de ve dünyada diyabetli hasta sayısı her geçen gün artıyor. Çağın salgını diyabetin bilhassa çeşitli organlarda yarattığı tesirin istenmeyen sonuçlara neden olabildiğini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman “Diyabetik hastalarda deri enfeksiyonları diyabeti olmayanlara nazaran yüzde 25-50 oranında daha sık görülüyor. Bu riski arttıran değerli faktörler ortasında kan şekeri yüksekliği yer alıyor” açıklamasında bulundu.

Diyabetik hastalarda deri enfeksiyonları riskini arttıran faktörler ortasında kan şekeri yüksekliği, his kaybı ve damar hastalıklarının yer aldığını vurgulayan Salman, “Diyabetik hastalarda bedenin savunma hücreleri kan şekeri yüksekliği nedeniyle vazifesini yerine getiremiyor ve böylelikle deri enfeksiyonlara eğilim artıyor” dedi.

 DERİ ENFEKSİYONLARI SÜRATLİ BİR FORMDA TEDAVİ EDİLMELİ 

Diyabetik hastalarda meydana gelen deri enfeksiyonlarının süratli bir biçimde tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Diyabetik hastalarda sık gördüğümüz deri enfeksiyonları; çıban olarak bilinen Folikülit/Furonkül dediğimiz kıl kökü enfeksiyonları, deri apseleri, kasık ve koltuk altı üzere katlantı bölgelerinde seyreden mantar ya da bakteriyel enfeksiyonlar, ayak üzeri, bacak ve yüz bölgesinde gelişebilen selülit/erizipel (yılancık) dediğimiz enfeksiyonlar ve ayak ve tırnak mantar enfeksiyonları olarak adlandırabiliriz” biçiminde konuştu. Enfeksiyonun tipine nazaran belirtilerinin de farklılık gösterdiğini anlatan Dr. Salman, “Özellikle selülit/erizipel üzere enfeksiyonlar tedavi edilmezse ateş, üşüme, titreme, halsizlik, önemli bacak ağrısına sebep oluyor. Mantar enfeksiyonları tedavi edilmediğinde mantar yayılabilir ve bulaşıcılığı nedeniyle öbür bireyler de etkilenebilir” halinde konuştu.

Başa dön tuşu