Diyabet hastalığı belirtileri neler peşinden bu hastalıkları da sürüklüyor!

Damar tıkanıklığı deyip es geçmeyin! Damar hastalığı olarak da kabul edilen diyabet hastalığı peşinden bir çok hastalığı da getiriyor. Damar sıhhatini korumak için yapılması gerekenleri ve neden olduğu hastalıkları elmaelma.com okurları için Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Mehdi Güçlü, bir “damar hastalığı“ olarak kabul edilen diyabetin neden olduğu kalp ve damar sorunları hakkında bilgi verdi.

DAMAR SIHHATİNİ KORUMAK İÇİN 7 ÖNLEM

Dünyada, ortalama hayat müddeti giderek artıyor. İleri yaşla birlikte hareketsiz hayat ve obeziteye bağlı olarak diyabet de artış gösteriyor. Kanda glikoz ölçüsünün yüksekliği ve doku tarafından kullanılamaması, glikozun vakit içinde damar duvarlarında harabiyet oluşturmasına yol açıyor. Bu diyabet tablosu, damar sertliğinin yanı sıra pek çok organı etkileyen rahatsızlıklara da yol açıyor. 

KALP DAMAR SIHHATİNE DİKKAT!

Diyabet toplumda süratle yaygınlaşmakta ve her 3 erişkinden birini etkilemektedir. Türkiye’de yaklaşık 10 milyon diyabet hastası bulunmakta ve diyabet gelişimi açısından risk kümesinde olanların da bu sayıya ulaşması beklenmektedir. Diyabet neden olabileceği organ hasarlarının yanı sıra kalp ve damar sorunlarının de en değerli nedenleri ortasında yer almaktadır. Şeker hastalarının %65’inin ömür kaybı, kalp ve damar hastalıklarına bağlı olarak gelişmektedir. Diyabet tanısı almış hastaların kan şekerlerini olağan düzeyde tutabilmeleri için ilaç ya da insülin tedavisi altında olmaları gerekir. Lakin buna karşın bile bu hasta kümesinin sistemli aralıklarla damar sıhhati için bir uzman denetiminde olmaları büyük kıymet taşımaktadır.

DİYABET BİR ÇOK HASTALIĞI PEŞİNDEN GETİRİYOR!

Diyabet, damar yapısını bozan ve bununla birlikte sırf kalp damar sorunları değil pek çok hastalığa da davetiye çıkaran bir hastalıktır. Kalbi besleyen damarlar tıkandığında enfarktüs, beyin damarları tıkandığında inme ve felç, böbrek damarları etkilendiğinde böbrek yetersizlikleri ve göz damarları ziyan gördüğünde de göz içi kanama ile görme kayıpları ortaya çıkmaktadır.

DİYABETE BAĞLI OLARAK ORTAYA ÇIKAN ASTALIKLAR NELER?

Damar sertliği: Yüksek tansiyonun oluşmasına neden olur.

Koroner kalp hastalığı: Kalp damarlarının yaygın olarak tutulması ve kalp krizine neden olabilir.

Diyabetik kardiyomiyopati: Kalp kaslarında zayıflamaya ve kalp yetmezliğine yol açar.

İnme: Beyne giden damarların tutulması ani gelişen inme yahut beyin kanaması sebebidir. Diyabeti olan hastaların ortalama %13’ünün (yaşı<65 olan ) bir felç atağı geçirdiği saptanmıştır.

Böbrek yetmezliği: Diyalize giren hastaların %35’i diyabet hastalarıdır. Diyabet ve böbrek yetmezliği ile diyalize giren hastalarda kalp damar hastalığı daha süratli ilerler.

DAMAR SIHHATİ İÇİN UYULMASI GEREKEN 7 DEĞERLİ KURAL!

Kiloluysanız, tertipli beslenme ile kilo verin. İstikrarlı ve tertipli beslenin, bilhassa Akdeniz mutfağını tercih edin. Glisemik indeksi yüksek olan şekerli ve yağlı besinlerden uzak durun. Günde 25-30 dakikalık yürüyüşler yapın yahut yüzün. Damar sıhhati için risk oluşturan; sigara, yüksek tansiyon ve kolesterol üzere faktörleri ortadan kaldırmaya çalışın. Gerilim varlığını denetim altına almaya çalışın. Yılda en az 2 kere damar sıhhati denetimlerinizi yaptırın.

Başa dön tuşu