Diz ağrılarına ne iyi gelir okaliptüs yağı ağrıları kesiyor!

En sık nedenlerinden biri kireçlenme olan diz ağrıları hayat kalitesini olumsuz tarafta etkiliyor. Bir türlü tedavi edilemeyen diz ağrılarınızı insanlığın yüzyıllardır kullandığı doğal tahlillerle güzelleştirebilirsiniz. İltihaplanmalara ve ağrılara düzgün gelen bitkilsel kaynaklardan biri de okaliptüs yağı. İşte diz ağrılarınızdan sonsuza dek kurtulmanızı sağlayan tedavi yöntemleri!

Okaliptüs yağı

Okaliptüs, doğal bir analjezik olduğundan ağrı için birçok yüzeysel tedavide kullanılmaktadır. Okaliptüs yaprakları, şişmeyi azaltan ve iltihaplanmayla ilgili ağrıyı hafifleten tanen içeriyor. Okaliptüs bitkisinin yapraklarını taze olarak yememeli zira toksik tesir gösterir. Bunun yerine, okaliptüs yağı ile ağrılı eklemlerinizi ovabilirsiniz. Daha evvel okaliptüs yağı kullanmadıysanız, öncelikle kolunuzun iç kısmında küçük bir alanda denemeniz önerilir. 

Biberiye 

Yemeklerine verdiği aromayla bildiğimiz biberiye, antienflamatuar ve antioksidan özellikler gösteren bileşenler içerir. İltihabı azaltmanın yanı sıra akne üzere cilt rahatsızlıklarını hafifletmeye, gerilimi azaltmaya ve kan şekerini düzgünleştirmeye yardımcı bileşikler içeren biberiyeyi hem taze hem de kurutulmuş olarak kullanabilirsiniz. Yemekler için hazırlayacağınız sosla birlikte birkaç dakika pişirebilir, 1 litre kaynar suya atarak birkaç dakika demleyebilirsiniz. 

Aloe vera

Özellikle yaralar ve güneş yanıkları için rahatlatıcı olarak kullanılan Aloe Vera bitkisinin özü, dizler için de epeyce faydalı. Doğal ağrı kesici olan birçok etkin bileşene sahip bu bitki, ayrıyeten kan dolaşımını hızlandıran antienflamatuar özellikler de gösteriyor. Aloe içeren jeller yahut aloe vera bitkisinin yapraklarından elde edeceğiniz özü kullanarak dizlerinize masaj yapabilirsiniz. Diyabetiniz varsa yahut böbreklerden sıvı atımını hızlandıran ilaçlar kullanıyorsanız hekiminize istişareyi ihmal etmeyin.

Tarçın 

Tatlılarla birlikte tükettiğimiz tarçının, mevcut iltihabı azaltmaya yardımcı bileşikler içerdiğini biliyor muydunuz? Tarçın, iltihabı azaltmanın yanı sıra, iltihaplanmayı tetikleyen hür radikalleri de etkisiztiriyor. Bu özellikleriyle tarçın, hücresel hasar ve kronik rahatsızlıklar yaşama mümkünlüğü azaltmaya yardımcı oluyor. Günde 1 tutam tarçını sütlü kahvenize yahut çayınıza eklemeyi deneyebilirsiniz. Kan sulandırıcı kullanıyorsanız ve karaciğer rahatsızlığınız varsa, tarçını daha dikkatli kullanmanız sizin için yararlı olacaktır.

Yeşil çay 

Yeşil çayın yağ yakımını hızlandırdığı ve beyin işlevlerini güçlendirici özellikler içerdiği bilinen bir gerçek. Yeşil çayın tesirleri ayrıyeten, osteoartrit ve romatoid artrit rahatsızlıklarıyla ilgili olarak kapsamlı biçimde inceleniyor. Güçlü antienflamatuar tesir gösteren yeşil çayı hazırlarken içine zencefil rendeleyerek rahatlatıcı tesirini arttırabilirsiniz. Önerilen tüm bitkilerde olduğu üzere, yeşil çayı tüketirken de tansiyon, kalp damar rahatsızlıklarınız varsa dikkatli kullanmanız ve az miktarlarla denemeler yaparak tesirlerini gözlemlemeniz en güzelidir. 

Zencefil 

Zencefil, bilhassa klasik Çin tıbbında sıklıkla kullanılan bir baharattır. Faal bileşeni olan gingerol sayesinde kan dolanımını arttırır ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Diz ve eklem ağrılarında zencefilin nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız, kurutulmuş zencefil tozunu ıhlamur çayınıza katarak tüketebilir, taze zencefili çorba ve sulu yemeklerinize rendeleyebilirsiniz. 

Zerdeçal 

Halk ortasında yüzlerce yıldır kullanılan, hem sıcak yemeklere hem de tatlılara yakışan zerdeçal, diz ve diğer eklemlerdeki ağrıları hafifletme potansiyeline sahip olduğu söylenen kurkumin isminde bir bileşen içeriyor. Güçlü antienflamatuar özellikleriyle şişlikleri dindirmeye yardımcı olan zerdeçal, özellikle de iltihaplı durumlarda yemeklerinize kattığınızda egzotik bir koku ve renk vererek yemekleri yeni bir boyuta taşıyor. Zerdeçalı kullanmak için 2 bardak suya 1 çay kaşığı katarak direkt içebilirsiniz. 

Başa dön tuşu