Diz kalça ve bacak protezi ameliyatı nasıl yapılır? Birçok sorunu ortadan kaldırıyor!

Kalça, diz yahut bacak üzere bölgelerde aşınma yahut eklemlerin vazifesini yeteri kadar yerine getirememesi durumunda yapılan protez tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İbrahim Rızvanoğlu mevzu hakkında kıymetli bilgiler verdi. Bedenin çabucak hemen tüm eklemlerinde uygulanabilen protez tedavisi nasıl yapılır? Protez ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? İşte protez tedavisi hakkında tüm bilinmesi gerekenler Elmaelma.com’da bulabilirsiniz. 

Diz-Kalça ve Omuz Protezi Nedir?

Protez cerrahisi, eklem içindeki hasarın  son evreye gelmesi sonucunda bozulan eklemin çıkarılarak, yerine birebir fonksiyonu görecek yapay-metal eklem / implant (platin) yerleştirme sürecidir. Halk ortasında kireçlenme, kıkırdak erimesi, eklem sıvısının bitmesi üzere isimlerle de bilinen ekleminin aşınması sonucunda, eklem  hareketleri epeyce ağrılı ve kısıtlı hale gelir. Eklemden dışarıdan duyulabilecek biçimde sesler gelebilir. Protez  genellikle 55-75 yaşları ortasında 4. Evre (son evre) kireçlenmesi olan şahıslarda uygulanır.

Hastalığınızın derecesi detaylı bir fizik muayene ve röntgen sonrası anlaşılır. Lakin geceleri uykudan uyandıran eklem ağrılarınız varsa, her gün nizamlı olarak ağrı kesici alma muhtaçlığı hissediyorsanız ve hareket kabiliyetiniz azaldıysa protez cerrahisi için aday olabilirsiniz. Cerrahi sürecin en sık yapıldığı yaş  aralığı 55-75 yaş olsa da, süreç son evre kireçlenmesi olan kişilere  alt yahut üst yaş sonu olmaksızın uygulanabilir.

Protezi Ameliyatı Sonrası Güzelleşme Sürecinde Neler Yaşanır?

 Protez ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyat sonrası kişi tıpkı gün ameliyatlı uzvunu(diz, kalça, omuz vb.) kullanmaya başlayabilir. Ameliyat sonrasında 3 günlük hastanede yatış müddeti önerilir. Bu mühlet zarfında ameliyat sonrası ağrıların ortadan kaldırılması, enfeksiyon gelişimini engelleme ve eklemin hareketlendirilerek kişinin gündelik hayatına dönmesi ve 3 günün sonunda kimseye muhtaçlık duymadan hayatını idame ettirmesi hedeflenir. Bu mühlet sonunda hastalarımızı meskenlerine taburcu ediyoruz. Her ne kadar 3 gün sonunda gündelik işlerine dönmeleri sağlansa da eklemin tam işlevlerini kazanması yaklaşık 1,5-2 aylık süreci bulabilmektedir.

Potezin Ömrü Ne Kadar?

Kişiden bireye değişmekle birlikte protezlerin ortalama ömürleri yaklaşık 15- 20 yıldır. Bu müddetin sonunda protezde aşınma yahut gevşeme izlenebilir. Aşınma yahut gevşeme oluşursa eski protez çıkarılıp yerine tıpkı seansta yenisi uygulanabilir.

Protez Ameliyatında Hastalıklar Pürüz Olur Mu?

En sık karşılaştığımız sorulardan biri, ek hastalığı olan şahısların ameliyata girip giremeyeceğidir. Şeker hastalığı, kalp yetmezliği olan, by-pass /anjio geçiren bireyler, astım, guatr, böbrek yetmezliği, kemik erimesi, romatizma üzere hastalıkları olan hastalarımız hastalıkları ile ilgili branşın görüşleri alınarak ameliyata girebilmektedir. 

Protez Ameliyatının Riskleri Var Mı?

Ameliyat esnasında yahut sonrasında;  yara yeri enfeksiyonu ve yara düzgünleşme sorunları, protez etrafı kırıklar, pıhtı atması üzere problemler oluşabilmektedir. Ama bu problemler %1’den daha az sıklıkla görülmekte olup, çabucak hemen her vakit tedavi edilebilir meselelerdir. 

Başa dön tuşu