Domuz gribinin belirtileri neler yüksek ateş en önemli semptomu!

Son devirde ünlü isimlerin de hastalığa yakalandığını açıklamasıyla domuz gribi tehlikesinin tekrar ortaya çıktığı kaygısı yayılmaya başladı. Domuz gribinde kuşkuların süratli bir formda tespit edilip hastalığın gerektirdiği tedaviye başlanması kıymet arz ediyor. Şayet ateşiniz 3 günden fazla sürüyorsa kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Domuz gribi hakkında tüm merak ettikleriniz haberimizde…

Domuz gribi nedir?

Domuz gribi, insanlarda mevsimsel gribe benzeyen şikayetlere sebep olan viral bir hastalık. Kaynağı, A (H1N1) tipi virüstür. Bu yeni virüs; insan, domuz ve kuş virüslerinin karışımıdır. Domuz gribi denmesinin nedeni ise, domuzlar ortasında görülen grip virüsüne benzemesidir.

Solunum yoluyla süratlice bulaşıyor!

Domuz gribi, mevsimsel grip üzere, teneffüs (hava) yoluyla bulaşır. Hastalanan kişi; öksürürken ve hapşırırken havaya virüslü tükürük zerrecikleri yayılır. Hasta olmayan bireyler bu zerreciklerle temas ederse virüs onlara da bulaşır. Şöyle ki; kişi, grip virüsünün bulaşma oranının yüksek olduğu masa, sandalye üzere yüzeylere dokunduktan sonra ellerini, ağiz, göz ya da burnuna götürürse hastalık etkenini kendi bedenine bulaştırmış olur. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar mühletle canlı kalabileceğini ısı, nem oranı, yüzey niteliği üzere pek çok faktör tesirler. Fakat her ihtimale karşı, hasta kişinin temas ettiği  yüzeylere dokunulmamalı, rastgele bir sebeple dokunulduysa eller kesinlikle yıkanmalıdır.

Domuz gribinin belirtileri

Belirtiler olağan insan gribi belirtilerine misal ve ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, beden ağrıları, baş ağrısı, titreme ve halsizlik belirtiler ortasındadır. Kimi hadiselerde kusma ve ishal bildirilmiştir. Geçmişte zatürre ve teneffüs yetmezliği üzere önemli hastalık ve ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.

Domuz gribinin tedavisi

Hastalığın seyrini hafifletmede ve daha süratli güzelleşmeyi sağlamada Amerika Hastalık Denetim Merkezi (CDC)’nin önerdiği ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlarla gribin yanı sıra önemli komplikasyonların da gelişmesi engellenmiş olur. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren birinci 2 gün içinde başlanması gerekir. Fakat bu ilaçlar, kesinlikle tabip denetimi ile kullanılmalıdır.

Domuz gribinden korunmanın yolu aşıdan geçiyor!

Mevsimsel influenza aşısını olmak kafidir, zira domuz gribi etkeni H1N1 de bu aşı içeriğinde bulunmaktadır. Grip aşısı; herkese tavsiye edilmekle birlikte bilhassa hastalığın daha ağır seyretme riski olanlara ve işgücü kaybı nedeni ile hizmette aksamalara neden olacak kümelere yapılır.

İnfluenza aşısı gereken riskli kümeler; 6 aydan 24 yaşa kadar olanlar, küçük bebeklere bakanlar, hamileler (gebeliğin her döneminde), 24-65 yaş ortasında kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü ve sıhhat çalışanları olarak belirlenmiştir.

Başa dön tuşu