Düşük ayak nedir yürürken sık sık takılmak belirtilerinden biri!

Sık görülen sorunlardan biri olan düşük ayak sendromu pek çok kişi farkında olmasa bile hayatı olumsuz istikamette etkiliyor. Kas ve hudut hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan düşük ayak, yürürken yalpalamaya ve sık sık takılıp düşmeye sebep oluyor. Pekala düşük ayak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir? Düşük ayak sendromu hakkında merak edilen tüm bilgiler içeriğimizde…

Düşük ayak nedir?

Düşük ayak sendromu kas yahut hudut hasarına bağlı olarak ayakta dorsifleksiyon ve eversiyon kaybı yani ayağı bilekten üst yanlışsız kaldırma ve dışarı gerçek oynatma yetisinin kaybı demektir. Ayak bileğine dorsifleksiyon yaptıran kası innerve eden hudut peroneal sinirdir. Peroneal sonda ya da peroneal sonun innerve ettiği, beslediği kaslarda meydana gelen bir sorun bu tabloya sebep olur. 

Düşük ayak belirtileri neler?

Hastalar ekseriyetle “yürürken yalpalıyorum, ayağımı attıra attıra yürüyorum, yürürken ayağım takılıyor, sık sık düşüyorum” üzere şikayetlerle başvururlar. Ayak bileği tam olarak oynatılamadığı için adımlama ve topuğun yere değmesi problemlidir. Parmaklar yerde sürünür. Yürüme fakat kalça ya da diz ekleminin çok hareketi sonucu gerçekleştirilebilir. Hasebiyle vakitle bu eklemlere ve öbür sağlam ayağa daha fazla yük bineceğinden postür yani duruş bozuklukları ve öbür sağlam tarafta ağrılar ortaya çıkar. Etkilenen ayakta kas kütlesinin azalmasına bağlı küçülme ve bacak kısalığı izlenebilir.

Düşük ayak sendromu türleri

Düşük ayak ağrılı ve ağrısız olarak ortaya çıkabilir. Düşük ayak sendromu ağrıyla birlikte ortaya çıkığında bel fıtığından şüphelenmek gerekirken, ağrısız ortaya çıkan düşük ayak şeker hastalığına bağlı oluşabilir. Yeniden ağrısız ortaya çıkan düşük ayak sendromunun beyin yahut omurilik tümörlerinin habercisi olabileceği de akıllardan çıkmamalıdır.

Düşük ayak sendromunda risk faktörleri

Bacak bacak üstüne atma: Bacak bacak üstüne atmayı alışkanlık haline getirmiş insanlarda, uzun periyodik tıpkı durumda kalındığında peroneal hudut üst bacağa yakın kısımda basıya uğrayarak düşük ayak sendromuna sebep olabilir. 

Uzun vadeli çömelme: Uzun müddetli yerde çömelmeye sebep olan aktiviteler, mesela tarladan çömelerek bir şey toplamak, yer karosu yerleştirmek, bizim toplumumuzda çok yaygın olan bir alışkanlık olan yer sofrasında yemek yemek üzere aktivitelerde yeniden peroneal hudut sıkışmasına bağlı olarak düşük ayak gelişebilir. Tekrar uzun vadeli namaz kılmak da diz bölgesinde peroneal hududu sıkıştırabilir. 

Alçı ya da bandaj uygulaması: Alt bacakta ya da bilek düzeyinde oluşmuş kemik kırıkları, burkulma ya da tendon hasarlarında uygulanan bandaj ya da alçı tedavilerinde şayet ki peroneal hudut alçı ya da bandajın basısı altında kalırsa da düşük ayak hastalığı gelişebilir. 

Düşük ayak tedavisi

Ani gelişen düşük ayak olgularında, acil cerrahi müdahalelerle bu durum geri döndürülebilir. Bilhassa bel fıtığına bağlı Cauda Equina Sendromu’nda birinci 48 saat içerinde uygulanacak acil cerrahinin tüm belirtileri geri çevirdiği bildirilmiştir. Şiddetli ağrıyla birlikte ani idrar kaçırma ve ayağınızda kuvvet kaybı gelişirse birinci 48 hatta daha da kısa olacak şekilde 24 saatin tedavide çok kritik olduğunu aklınızdan çıkarmayınız ve vakit kaybetmeden bir Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı’na müracaatınız.

Başa dön tuşu