Düzenli egzersiz meme kanseri riskini azaltıyor!

Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan göğüs kanseri günümüzde yaygın olan kanser tiplerinden biridir. Bu kanser cinsine yönelik son 20 yılda teşhis ve tedavi manasında çok büyük ilerlemeler kaydedildi. Uzmanlar uyarıyor! Yapılan tertipli antrenmanlar göğüs kanserine karşı tedbir oluşturuyor. Liv Hospital Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. His Derin “Son yapılan araştırmalar ve Amerikan Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC), kanser riskini azaltmak için haftanın 3 yahut 5 günü orta-ağır düzeyde en az 30 dakika idman öneriyor” diyor. Göğüs kanseri riskini azatlamak için yapılması gerekenleri sizler için araştırdık. 

MEME KANSERİ RİSKİ MENAPOZ SONRASI BAYANLARDA AZALIYOR 

Son yapılan çalışmaların birçok antrenman yapan bayanlarda göğüs kanseri gelişme riskinin yapmayanlara nazaran daha düşük olduğunu gösteriyor. Dataların birçok antrenmanın göğüs kanseri riskini hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası bayanlarda azalttığını gösteriyor. Ergenlik boyunca orta ve ağır idman yapılması özellikle hami bir tesir sağlıyor.

DÜZENLİ ANTRENMAN YAPMAK RİSKİ AZALTIYOR 

Her ne kadar hayat uzunluğu tertipli ve güçlü antrenmanın en fazla faydası olduğu düşünülmekteyse de, menopozdan sonra dahi egzersizi arttıran bayanlarda idman yapmayan bayanlara nazaran risk azalması oluyor. Bir kısım çalışmaya nazaran antrenmanın tesiri VKİ (Vücut kitle indeksi) ne nazaran değişmektedir. VKİ 25 altında olanlarda, yani yükü olağan aralıkta olanlarda, antrenmanın yararı en yüksek seviyede.

EGZERSİZ HORMON DÜZEYİNİ DÜŞÜREREK TÜMÖR GELİŞİMİNİ ÖNLÜYOR 

Veriler idman mühleti ve sıklığı arttıkça göğüs kanseri riskinin de azaldığını gösteriyor. Çalışmaların birden fazla 30-60 dakika/gün orta-ağır fiziksel aktivitenin göğüs kanseri riskini azalttığını gösteriyor. İdman bilhassa menopoz öncesi bayanlarda, hormon düzeyini düşürerek tümör gelişimini önlüyor. Antrenman kanda insülin ve insülin gibisi büyüme faktörü (IGF-1) seviyelerini düşürmekte, bağışıklık yanıtını arttırmakta ve ülkü kiloyu koruyarak fazla beden yağı ve yüksek beden kitlesini önlemektedir.

HAYAT KALİTESİ ARTIYOR 

Araştırmalar gösteriyor ki göğüs kanseri teşhisinden sonra da antrenman hayat kalitesini arttırmakta, yorgunluğu azaltmada ve güç istikrarını kurmada yararlı olabiliyor. Ekseriyetle göğüs kanseri teşhisinden sonra hem tedavi hem de hareket azalması kilo artışına neden oluyor. Lakin göğüs kanseri teşhisinden sonra  orta seviyede idman yapan bir bayandaki sağ kalım, hareketsiz ömür süren birebir durumdaki kadından daha uzun olabiliyor. Bu yarar hormon hassas hastada daha da bariz. Artan fizikî aktivite insülin ve leptin düzeylerini ve göğüs kanseri gidişatını etkileyebiliyor. Umut verici çok sayıda çalışmanın varlığına karşın göğüs kanseri sağ kalımında antrenmanın tesirine dair  kuvvetli bir sonuca varmak için  şimdi erken olduğu bilimsel yazılarda bildirilmektedir. Başta Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) olmak üzere dünyadaki pek çok bilimsel kuruluşta hangi fizikî aktivite ile kanser hastalarının hayat kalitelerinin ve gidişatlarının daha uygun olabileceği araştırılmaktadır.

Başa dön tuşu