Eklem sağlığını korumak için bu besinlere hayatınızda yer açın!

Vücudun büyük bir yükünü sırtalana eklemlerin olumsuz istikamette etkilenmemesi hayli kıymetlidir. Gerek sosyahayatı gerek sıhhatin büyük bir kısmını elinde tutan eklem sıhhatini korumak için tükettiğiniz besinleri dikkat etmeniz gerekiyor! Pekala eklem sıhhati nasıl korunur? Eklem sıhhatini korumak için ne yapmalı, nasıl beslenmeli? Eklem sıhhatini korumak ve eklemlerle ilgili bilmeniz gerekenleri Hastane Derindere Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. M. Yavuz Çırpıcı anlattı.

Bütün gün hareket eden bir organizmayız. Hayatın olağan akışında yürüyor, merdiven inip çıkıyor, üst raflardan bir şeyler alıp koyuyoruz. Bu süreçte sırasıyla en çok diz, ayak bileği, kalça, el bilek, omuz ve dirsek eklemimiz etkileniyor. Eklemler derken yalnızca kemik yapıdan bahsetmiyoruz. Birebir vakitte kemiği çevreleyen kas ve yumuşak doku sistemini de göz gerisi etmemek gerekir. Kalsiyumdan güçlü besinler ve yeşil yapraklı sebzelerle beslenirken; kas uzunluğu ve esnekliğini sağlayan antrenmanları de ihmal etmemek gerekiyor. Bu biçimde oluşturulan bir hayat şekli gelecekte kalça ve ayak bileklerinizin sıhhatini korurken sakatlıklarınızın da daha süratli güzelleşmesine yardımcı olabilir’ diye konuştu.

Eklemlerinizin hududunu bilin!

Her şeyde olduğu üzere kas ve eklemlerinizi kullanmada da bir sonunuz olmalıdır. Kesinlikle kas ve kemik yapınıza uygun bir spor tercih etmeniz gerekir. Size uygun olmayan hareketleri içeren sporlar gelecekte hiç de karşılaşmak istemeyeceğiniz gerilim kırığı, kas ve tendon yaralanmaları üzere sorunları beraberinde getirecektir.

Esneklik ve Eklemleri Korumak İçin Pilates!

Vücuttaki kasları en çok çalıştıran Pilates, kas ve eklemlerin esnekliğini artırmak için tercih edilebilecek en inançlı spordur. Yüzme de değerlidir; lakin yer çekimine karşı yapılan bir spor olmadığı için osteoporoz üzere sıhhat sorunlarının tedavisinde rastgele bir tesiri yoktur. Bilhassa yaş ilerledikçe bedenin su tutma oranı ve bununla birlikte esnekliği azalmaya başlar.

Eklem Sıhhatini Korumak İçin Antrenman Yapın!

Eklem sıhhatinizi, esnekliğinizi ve kas yapınızı korumak için nizamlı antrenman çok kıymetlidir. İdman yaparsanız…

Esnekliğiniz artar.
Kemik yapınız güçlenir.
Eklem ve kas ağrılarınız azalır.
Dengeli hareket etmeyi öğrenirsiniz.
Gerilim ve gerilim sizi daha az olumsuz tesirler.
Kaygı ve depresyon daha az yaşarsınız.
Sağlıklı kilo verirsiniz.
Kalp ve damar sıhhatinizi muhafazaya yardımcı olursunuz.
Kötü huylu kolesterol seviyenizi düşürürken; yeterli huylu kolesterol seviyenizi yükseltirsiniz.
Meme kanseri, kolon kanseri, Tip 2 diyabet üzere hastalıkların riskini düşürürsünüz.
Daha uzun ve sağlıklı bir hayat geçirme talihiniz olur.
Bu Meslek Kümeleri Tehdit Altında Olabilir!

Maden çalışanları, inşaat kesiminde çalışanlar üzere diz çöken, çömelerek uzun periyodik çalışılan meslekleri yapan şahıslar diz eklemi sorunlarıyla çok sık karşılaşırlar. Ofis çalışanlarında ise duruş bozukluğu, hareketsizliğe bağlı kaslarda kısalma, bilgisayar ve klavye kullananlarda başparmağı hareket ettiren kılıfın daralması ve ödem oluşmasına bağlı tendon sıkışması ve el bileği sorunları görülür. Elin temel işlevlerini %65 oranında sağlayan baş parmakta bilhassa cep telefonu kullananlarda artrit gelişir. Eklem sıhhatiniz için bu besinleri hayatınıza dahil edin!
Zeytinyağı: Yurtdışında yapılan bir araştırmaya nazaran sızma zeytinyağının tertipli kullanımı eklemlerdeki sinovyal sıvının korunması ve azalması durumunda artışını sağlamaya yardımcı olma konusunda değerli bir alternatif olma özelliği taşıyor. Bu nedenle makarna, salata, zerzevat yemeklerinizde zeytinyağı kullanmayı ihmal etmeyin.

Kefir: Yapılan araştırmalar sistemli kefir tüketen bilhassa sade kefir tüketen şahıslarda eklem sertliği ve enflamasyon
belirtilerinde azalma görüldüğü gösteriyor.

Portakal: Bir çalışmaya nazaran, osteoporotik diz ağrısı çeken bir küme şahsa 8 hafta boyunca portakal konsantresi verilmiş ve 8 hafta sonunda bu bireylerin diz ağrılarının ve enflamasyon belirtilerinin azaldığı görülmüştür.

Somon: Şayet romatizmal hastalıklara bağlı inflamatuar eklem ağrısı sorununuz varsa daha fazla balık yiyin. Somon ve uskumru üzere yağlı soğuk su çeşitleri, Omega-3 yağ asitlerinin yeterli kaynaklarıdır. Omega-3, eklem ağrısı ve romatizmalı insanlarda hassasiyet nedeni olan iltihaplanmanın azaltılmasının yanı sıra; eklemlerin sağlıklı
kalmasına yardımcı olabilir. Balık sevmiyorsanız doktorunuzun önereceği balık yağı kapsüllerini kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu