Eksik dişin zararları çene kemiğinde erimeye yol açıyor!

Ağzında eksik dişi olanlar dikkat! Uzmanlar uyarıyor! Eksik dişler hem bedene hem de öbür dişlere ziyan veriyor. Bu nedenle ihmal etmeden diş tedavinizi yaptırmalısınız. Aksi halde hiç beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Pekala eksik dişin ziyanları neler? Tüm merek edilenleri Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Utku Üretürk’ten öğrendik. İşte eksik dişin yol açtığı olumuzluklar… 

ÇİĞNEME İŞLEVİN AZALMASINA YOL AÇIYOR 

Eksik diş bölgesinde komşu dişlerin devrilmesine, aksi dişlerin eksik diş bölgesine uzamasına ve hasebiyle çiğneme işlevinin azalmasına neden olmaktadır.

ÖZGÜVENİN AZALMASINA NEDEN OLUYOR 

Eksik diş imajı kişinin öncelikle gülüşünü bozarak kişinin özgüveninin azalmasına, toplumsal münasebetlerinde zorluklara neden olur. Ayrıyeten dudak ve yanakların çökmesine ve kırışmasına neden olarak yüzde daha yaşlı ve zayıf bir imaj oluşturur.

SAĞLAM DİŞLERİ KAYBETME RİSKİ ARTIYOR 

Devrilen ya da uzayan dişlerde paklık ve bakım zorlaşacağı için çürük, hassasiyet, diş eti iltihabı nedeniyle ağrı ve öbür dişleri kaybetme riski de artmaktadır.

ÇENE EKLEMLERİNDE KİLİTLENMELER OLUŞABİLİR 

 Eksik dişler nedeniyle alışılmış çiğneme nizamı de değişir. Sağlıklı bir çiğneme çift taraflı olurken tek taraflı çiğneme ile çene eklemlerinde ağrı, ses, kilitlenmeler oluşabilir.

GASTRİT VE ÜLSER SORUNLARINA YOL AÇIYOR 

Eksik diş nedeniyle gereğince çiğnenmeyen ve öğütülmeyen besinler, bütün olarak yutulduğunda hazımsızlık, şişkinlik ayrıyeten gastrit ve ülser üzere mide sorunlarına yol açabilir.

KİLO ALMAYA SEBEP OLABİLİR 

Eksik diş nedeniyle yeterli çiğnenmeden yutulan yiyecekler kilo alımına sebep olabilir

Başa dön tuşu