Erik yedikten sonra diş fırçalamanın zararları uzmanlar uyarıyor!

Bazı besinlerin diş erezyonuna neden olduğunu biliyor muydunuz? Bilhassa taze meyveler, bazı bitkisel çaylar, şekerli yiyecekler vb. şeyler. Diş erezyonunu önlemek için uzmanlar uyarıyor! Erik vb. üzere besinleri tükettikten sonra sakın çabucak dişlerinizi fırçalamayın! Bu cins yiyecekler dişlerde asit erozyonu mümkünlüğünü 4-10 kat ortasında daha fazla artırıyor. Pekala erik yedikten sonra diş fırçalamanın ziyanları neler? İşte tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarını Diş Tabibi Pertev Kökdemir’den öğrendik. 

DİŞ MENESİNİ YUMUŞATIYOR

Yemek yedikten çabucak sonra dişlerinizi fırçalamayın. Dişlerinizi bilhassa asitl yemeklerden yahut içeceklerden çabucak sonra fırçalamayın. Asitli içecekler, sportmen içecekleri, asidik besinler, ekşi meyveler, turunçgiller; diş minesini yumuşatır.

YATMADAN EVVEL DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN 

Bu besinleri tükettikten çabucak sonra dişlerinizi fırçalamak, asidin diş minesi üzerindeki tesirini hızlandırabilir ve alt tabakayı aşındırabilir. Zira yemekte dişlere yapışan artıklar kısa müddet içinde aside döner. Yemekten çabucak sonra diş fırçalamak ise o asidin ağız içinde yayılmasına neden olur. Asit, diş minesinin kalitesini düşürür, dayanıklılığını azaltır. Böylelikle dişler çok daha kolay çürür. Dişleri yemekten çabucak sonra değil, 1-2 saat sonra fırçalayın. Aslında en ülkü olanı gece yatmadan evvel fırçalamaktır.

1 BARDAK ILIK SU İÇEBİLİRSİNİZ 

Basit tahlil, ekşi bir şey yedikten sonra asidi nötralize etmek için ağzımızı suyla yıkamamız gerektiğidir. Dişlerinizi fırçalama gereksinimi hissediyorsanız, ağzınız çalkalayın ve sonra bir bardak ılık su için.

Başa dön tuşu