Evde HPV testi nasıl yapılır hem kolay ulaşılabilir hem de ekonomik!

Genital bölgede siğillerin oluşmasıyla baş gösteren HPV virüsü (Human Papilloma Virus) testini çarçabuk yapabilirsiniz. Bİr çok bayanın endişeli düşü olarak karşısına çıkan HPV virüsü nasıl bulaşır? Konutta HPV testi nasıl yapılır? HPV virüsünün bulaşma nedenleri neler? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen merak edilenleri yanıtladı.

EVDE HPV TESTİ NASIL YAPILIR?

Cinsel yolla bulaşan siğiller kapsamında olan genital siğil HPV virüsü (testi, çok yakında artık doktora gitmeden konutta yapılabilecek. İngiltere’de yapılan yeni bir bilimsel çalışmanın sonuçları, HPV varlığının rahim ağzındaki örneklemeye nazaran çok az hassasiyet farkıyla idrar örneklerinde de saptanabileceğini ortaya koydu. İdrar bazlı bu testin en değerli avantajı; ucuz, kolay ulaşılabilir olması ve ek gereç gerektirmemesi.

HPV NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Görgen, çok yaygın olan HPV hakkında şu bilgileri verdi: HPV, yalnızca insanları enfekte eden ve etkileyen 100 farklı virüs tipinden oluşan bir kümedir. Cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyondur. HPV, genital siğiller ve birtakım kanserler de dahil olmak üzere önemli sıhhat meselelerine neden olabilir. Bu virüsler penis cildi, vulva (vajina dışındaki alan) ve anüsü enfekte edebilir. Ayrıyeten vajina, serviks ve rektumun astarını da enfekte edebilirler.

CİNSEL BİRLEŞME OLMADANDA BULAŞIYOR!

Seks yapan ya da hiç seks yapmış olan herkes HPV alabilir. HPV o kadar yaygın ki, neredeyse tüm cinsel taraftan faal beşerler ömürlerinin bir noktasında HPV alıyorlar. Genital HPV, seks sırasında enfekte bir şahıstan enfekte olmayan bir bireye geçer. HPV, çoğunlukla vajinal ve anal seks sırasında, genital temastan geçer. HPV ayrıyeten oral seks sırasında da geçebilir.

Başa dön tuşu